Reklama
Rozwiń

Trudniej będzie wyłudzić zasiłki

Wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny, świadczenia rodzinnego czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego będzie można złożyć przez internet.

Publikacja: 06.05.2015 06:56

Trudniej będzie wyłudzić zasiłki

Foto: sxc.hu

Pracownicy socjalni łatwiej będą mogli zweryfikować stan finansów starającego się o pomoc. Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, przyjęty we wtorek przez rząd, umożliwi bowiem szybkie sprawdzenie, czy starający się o pomoc społeczną lub świadczenia rodzinne nie złożył niezgodnego z prawdą oświadczenia o dochodzie. Pracownik ośrodka pomocy społecznej zapyta o to urząd skarbowy. Odpowiedź zaś będzie miała moc dokumentu.

Drogą elektroniczną zostaną też udostępnione orzeczenia o niepełnosprawności, choć nie wszystkie. Nie będą digitalizowane orzeczenia sprzed lat. Osoba występująca o świadczenie pielęgnacyjne czy specjalny zasiłek opiekuńczy, która ma takie orzeczenie, będzie więc musiała przynieść papierowy dokument.

– Informatyzacja to duże ułatwienie, przyspieszy postępowanie, a wnioskodawca szybciej uzyska pomoc – ocenia Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Płocku.

Zaproponowane przepisy umożliwią ministrowi ds. zabezpieczenia społecznego, kierownikowi ośrodka pomocy społecznej lub pracownikowi socjalnemu bezpłatny dostęp do danych zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów i kierowców. Dowiedzą się z niej np., czy dłużnik alimentacyjny ma samochód i prawo jazdy. Nowe regulacje usprawnią więc działania podejmowane przez gminy wobec niesolidnych rodziców.

Wnioski o wsparcie wraz z załącznikami będzie można złożyć przez internet. W sieci też zainteresowany sprawdzi, na jakim etapie jest jego sprawa. Przez internet dostanie decyzje o przyznaniu lub odmowie świadczenia. Uwierzytelnienie dokumentów będzie się odbywać za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzanego profilem zaufanym ePUAP.

W przyjętym przez rząd projekcie odstąpiono od pomysłu, by ośrodki pomocy społecznej mogły zapytać bank, jakie oszczędności ma występujący o zasiłek. Byłoby to naruszenie tajemnicy bankowej.

etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono