Koniec wielkiej awarii. Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, co się wydarzyło

W środę wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o końcu awarii swoich systemów informatycznych. Od wtorku nie działały elektroniczne księgi wieczyste, e-KRK i e-KRS.

Publikacja: 03.10.2024 07:39

Koniec wielkiej awarii. Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, co się wydarzyło

Foto: Adobe Stock

mat

We wtorek po południu resort Adama Bodnara poinformował o trwającej awarii infrastruktury IT, która spowodowała, że niedostępna była większość systemów – w tym obsługujących elektroniczne księgi wieczyste, e-KRK i e-KRS.

Systemy Ministerstwa Sprawiedliwości nie działały ponad dobę, co sprawiało duże problemy dziesiątkom tysięcy ludzi. 

W środę, przed godziną 19, resort przekazał, że systemy informatyczne Elektronicznych Ksiąg Wieczystych i e-Platforma Krajowego Rejestru Karnego już działają. W trakcie uruchamiania jest e-KRS.

W komunikacie zapewniono, że nie był to cyberatak. Przyczyną awarii była usterka urządzenia zapewniającego komunikację sieciową. "Aktualnie trwająca wymiana infrastruktury wpłynęła na czasową utratę dostępu do danych i usług, za które odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości" - podał resort.

Czytaj więcej

Potężna awaria systemów Ministerstwa Sprawiedliwości. Są nowe informacje

Czym są e-KRK i e-KRS

Przypomnijmy, że e-KRK umożliwia dostęp do Krajowego Rejestru Karnego, w którym gromadzi się m.in. dane o osobach skazanych prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe oraz przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne. Informacje znajdujące się tam dotyczą też osób, którym prawomocnie umorzono postępowanie oraz które są obywatelami polskimi i zostały prawomocnie skazane przez sądy innych państw.

Z kolei e-KRS umożliwia elektroniczny dostęp do Krajowego Rejestru Sądowego – scentralizowanej, informatycznej bazą danych składającej się z trzech osobnych rejestrów: rejestru przedsiębiorców, rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz rejestru dłużników niewypłacalnych. Za pomocą e-KRS można złożyć do sądu rejestrowego elektroniczny wniosek o wpis do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego).

Elektroniczne Księgi Wieczyste pozwalają przeglądać treść ksiąg wieczystych, a także złożyć wniosek o odpis, wyciąg albo zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej.

Prawo w Polsce
Kolejne ograniczenia dla palaczy w Polsce. Andrzej Duda podpisał ustawę
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Zawody prawnicze
Drugi dzień egzaminów zawodowych. Zachowek u radców, umowa przyrzeczona u adwokatów
Praca, Emerytury i renty
Czy można otrzymać dwie 13. emerytury? ZUS stawia sprawę jasno
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus. Harmonogram przelewów w kwietniu 2025
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Nieruchomości
Łóżka, woda i konserwy w każdym schronie. Oto obowiązki właścicieli i zarządców
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?