Reklama
Rozwiń

Sąd: odcisk kciuka nie jest podpisem

Składane przez nas pismo musi być sygnowane albo przez nas samych, albo przez upoważnioną do tego osobę; inne oznaczenie dokumentu spowoduje, że będzie on nieważny – uznał NSA.

Publikacja: 12.04.2023 11:41

Sąd: odcisk kciuka nie jest podpisem

Foto: Adobe Stock

Rozpatrywana sprawa dotyczyła sparaliżowanej kobiety, której wniosek o przyznanie prawa pomocy oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, uznając jej skargę na bezczynność ZUS za bezzasadną. Składając zażalenie na tę decyzję WSA, kobieta opatrzyła je odciskiem kciuka, wskazując, że jest osobą niesprawną. Sąd wezwał ją jednak do uzupełnienia braków, informując, że jeśli podpisane papiery nie zostaną przesłane, zażalenie zostanie odrzucone. Jednocześnie wskazał, że zgodnie z prawem o postępowaniu przed sądami administracyjnymi może podpisać się za nią inna, upoważniona do tego osoba, niekoniecznie jej pełnomocnik. W takim przypadku trzeba wskazać przyczynę tego, że na dokumencie widnieje podpis osoby trzeciej, ale samo upoważnienie nie wymaga żadnej szczególnej formy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono