Znaczna część nowych przepisów ma wzmocnić pozycję procesową konsumentów. Przewidziano dla nich wręcz odrębne postępowanie. Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego Sejm uchwalił w czwartek.
Przedsiębiorca będzie miał obowiązek powołania wszystkich twierdzeń i dowodów już w pozwie (odpowiedzi na pozew), w terminie wyznaczonym przez sędziego. Występujący z pozwem nakazowym przeciwko konsumentowi będzie musiał przedłożyć nie tyko weksel, ale i umowę zabezpieczoną wekslem, bez której sąd nie wyda nakazu. Przedsiębiorcę, który zaniecha próby ugodowej i przyczyni się do zbędnego wytoczenia sprawy, sąd może obciążyć w całości kosztami procesu, a nawet je podwyższyć. Dla przedsiębiorców, zwłaszcza niewielkich, będzie to dodatkowe wyzwanie.
Czytaj więcej
Pozycja konsumenta zostanie wzmocniona, ale frankowicz będzie musiał składać pozew tam, gdzie mieszka.
Co się tyczy frankowiczów, to mają oni ok. 100 tys. procesów z bankami. 40 tys. takich spraw trafiło do wyspecjalizowanego sądu frankowego, który z powodu natłoku spraw musi wyznaczać rozprawy nawet z terminem za dwa lata. Rozwiązaniem tego problemu ma być przekierowanie nowych spraw frankowych wytaczanych przez konsumentów do sądów ich miejsca zamieszkania.
Pisma wnoszone przez adwokatów lub radców mają zawierać wyraźnie wyodrębnione oświadczenia, twierdzenia oraz wnioski, w tym dowodowe. Niedochowanie tego rygoru ma skutkować ich pominięciem. Mają one usprawnić procedowanie, Prawnicy obawia sie czy nie będzie to czyhanie na ich potknięcia. Z drugiej strony sędzia będzie mógł wskazać stronie fakty, które na danym etapie sprawy można uznać za bezsporne lub dostatecznie wykazane, dzięki czemu ograniczy się zakres sporu, co powinno usprawnić postępowanie.