Z danych uzyskanych z Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że w 2016 r. na podstawie ustawy z 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska dokonano w Polsce około 40 tys. zmian nazwiska i około 5 tys. zmian imienia.
Powody uzasadniające taką potrzebę oceniają indywidualnie kierownicy urzędów stanu cywilnego. Od 2015 r., czyli od nowelizacji ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego oraz ustawy o zmianie imienia i nazwiska, wniosek można składać w wybranym USC na terenie Polski. Wnioskodawca ma prawo przybrać dowolne nazwisko, z wyjątkiem historycznych. Wniosek uwzględnia – lub nie – kierownik USC. W razie odmowy pozostaje odwołanie do wojewody i skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Pseudonim może być nazwiskiem
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Lipuszu w województwie pomorskim nie uwzględnił wniosku Janusza Z. (dane zmienione) o zmianę imienia i nazwiska. Wnioskodawca uzasadniał, że po wyjściu z zakładu karnego chce zerwać z przestępczym środowiskiem, a nowe nazwisko ma to ułatwić. Boi się też zemsty, ponieważ składał w sądzie zeznania w sprawie dotyczącej działalności jednej z najniebezpieczniejszych grup przestępczych.
Kierownik USC i wojewoda pomorski uznali, że żądana zmiana nie spowoduje automatycznie zmiany stylu życia, natomiast obawa przed zemstą z powodu zeznań w sądzie nie mieści się w ustawowym katalogu ważnych przyczyn zmiany imienia i nazwiska. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku doszedł do wniosku, że zabrakło dogłębnej oceny powodów podanych przez Janusza Z., i uchylił obie decyzje.
Kierownik USC w Pabianicach ocenił, że wniosek Sławomira Adama P. (dane zmienione), twórcy w dziedzinie grafiki, o zmianę imienia i nazwiska na inne, używane jako pseudonim artystyczny, nie może być uwzględniony. Odmowną decyzję potwierdził wojewoda łódzki. Świadkowie i inne dowody potwierdziły wprawdzie, że Sławomir A.P. już od wielu lat posługuje się wskazanym nazwiskiem jako pseudonimem artystycznym. Nawet jednak wieloletnie używanie pseudonimu artystycznego nie legalizuje tego stanu rzeczy – podkreślił wojewoda.