Rosnące zainteresowanie obywateli elektronicznymi usługami oferowanymi przez e- administrację potwierdzają statystyki portalu Obywatel.gov.pl. Od stycznia do maja tego roku portal odwiedziło 3,5 mln unikalnych użytkowników. Zanotował on ponad 13,5 mln odsłon – prawie dwa razy więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Naprzeciw oczekiwaniom
Jak podaje resort cyfryzacji, Polacy mają dostęp do 581 e-usług administracyjnych, z czego 39 wprowadzono w minione wakacje (czerwiec-wrzesień).Wymienić można choćby usługę umożliwiającą składanie on-line eWniosku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pozwala ona nie tylko na przesyłanie wniosków o płatności ale również generuje powiadomienia dla użytkowników np. o wykryciu konfliktów w tzw. kontroli krzyżowej. Rolnicy zyskali też możliwość założenia konta w Portalu eKRUS, pozwalającym uzyskać informacje o przebiegu swojego ubezpieczenia, opłaconych składkach i osobach zgłoszonych do ubezpieczenia.
Bardziej powszechny charakter ma uruchomiona pod koniec września usługa zgłoszenia utraty dowodu osobistego bez wychodzenia z domu. Co roku problem ten dotyka ponad pół miliona Polaków. Nowy formularz jest bardziej intuicyjny, a dane zaciągają się do niego automatycznie. On-line można też zgłosić wniosek o wydanie dowodu.
Popularne są także usługi dedykowane kierowcom, np.: możliwość sprawdzania w sieci ile punktów karnych się posiada, oraz sprawdzenia historii ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów – można do tego wykorzystać Profil Zaufany (eGO).
224 usługi oferują obywatelom poszczególne resorty, 250 zaś to usługi jednorodzajowe, jak np.: „uznawanie kwalifikacji" czy „świadczenie usług transgranicznych na terytorium RP w różnych zawodach". Pozostałe to formularze ZUS, które można wypełnić online. Ministerstwo Cyfryzacji zmierza też do stworzenia funkcjonalnego Katalogu Usług Cyfrowych, który będzie częścią portalu Gov.pl. Ma on być zintegrowaną „bramą" do e-adminsitracji, łączącą wszystkie e-usługi rozbite obecnie między kilka platform. Ma ruszyć już w przyszłym roku. Projekt ustawy, która umożliwi jego uruchomienie jest w konsulatacjach międzyresortowych.