To skutek złych praktyk w sądach, które polegały na zbyt częstym odraczaniu wyroku, nieraz po kilka razy w danej sprawie.
Choć prawnicy w odraczaniu wyroków widzą zarówno wady, jak i zalety, w jednym się zgadzają. W procesie najważniejszą chwilą jest ogłaszanie wyroku, sąd powinien zminimalizować niejasności, które naturalnie się w takich sytuacjach rodzą.
[srodtytul]Najlepiej od razu[/srodtytul]
Czas orzeczenia jest tak ważny, że procedury sądowe, zwłaszcza te najczęściej stosowane, wprost określają, kiedy powinno następować ogłaszanie i, ewentualnie, odroczenie wyroku.
[b]W sprawach cywilnych (art. 326 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link]) ogłoszenie wyroku powinno nastąpić tuż po zamknięciu rozprawy, a jeśli jest więcej rozpraw, to po ostatniej. [/b]Jednakże w sprawie zawiłej sąd może odroczyć ogłoszenie do dwóch tygodni, co powinien ogłosić niezwłocznie po zamknięciu rozprawy. Nowela, która wejdzie w życie za trzy miesiące, pozwala tylko na jedno odroczenie.