Sąd Najwyższy wskutek skargi kasacyjnej czytelnika uchylił niekorzystny dla niego wyrok sądu II instancji w sprawie spadkowej i przekazał ją do ponownego rozpoznania. Czytelnik pyta, czy będzie ją rozpatrywał ten sam skład sędziowski. Sprawa ciągnie się już 12 lat. W odczuciu czytelnika sędziowie II instancji byli wyraźnie do niego uprzedzeni. Pyta, czy w takiej sytuacji może domagać się zmiany składu sędziowskiego.
Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi: nie, sprawy nie może rozpatrywać ten sam skład, który wydał uchylony wyrok. Tak zapisano w art. 398 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930 ]kodeksu postępowania cywilnego[/link]. Sprawa musi trafić do innych sędziów. To samo dotyczy orzeczenia sądu I instancji uchylonego przez sąd II instancji (art. 386 § 5 k.p.c).
[srodtytul]Bo nieodpowiedni [/srodtytul]
Odpowiedź na drugie pytanie jest trudniejsza. W art. 48 k.p.c. wskazano, kiedy sędzia jest wyłączony z mocy ustawy, automatycznie jako tzw. sędzia nieodpowiedni (iudex inhabilis). Nie wolno mu orzekać w sprawie:
- w której jest stroną lub pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy będzie oddziaływać na jego prawa albo obowiązki, np. jest wierzycielem albo dłużnikiem solidarnym jednej ze stron,