Podczas Forum Debaty Publicznej, które odbędzie się jutro z udziałem prezydenta, mają być przedyskutowane konieczne zmiany w postępowaniu administracyjnym i przed sądami administracyjnymi.
Wymagają ich m.in. postępowania mediacyjne i uproszczone, które w obecnym kształcie się nie sprawdziły. Okazją do tego powinna się stać nowelizacja ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W Naczelnym Sądzie Administracyjnym rozpoczęły się już prace nad jej projektem.
Zanikająca procedura
Obie te instytucje wprowadzono w 2004 r. wraz z reformą sądownictwa administracyjnego. Od tego czasu liczba mediacji malała. O ile w 2004 r. w sądach administracyjnych wszczęto 679 postępowań mediacyjnych, głównie w sprawach podatkowych, o tyle rok później było już ich tylko 205, a w roku ubiegłym 11, z których załatwiono dwa. W wielu sądach nie rozpoznano ani jednej sprawy w tym trybie, w innych po kilka, podczas gdy w 2010 r. wojewódzkie sądy administracyjne załatwiły 61 tys. skarg.
– Postępowania mediacyjne mają obecnie znikome zastosowanie praktyczne – ocenia Małgorzata Jarecka, sędzia WSA w Warszawie.
W 2009 r. do wydziału III (podatkowego) tego sądu wpłynęło siedem wniosków o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego. Cztery uznano za niecelowe, trzech nie rozpoznano. Bezowocne okazały się próby załatwienia w drodze mediacji czterech wniosków, które wpłynęły w 2009 r. do pozostałych wydziałów WSA. W 2010 r. w tym sądzie przeprowadzono tylko jedno udane postępowanie mediacyjne: zawarto porozumienie w sprawie ze skargi zakładu elektroenergetycznego na nakazanie przez prezesa URE dostaw energii dla huty.