Drogą elektroniczną będą też udzielane informacje. To główne zmiany przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym. 26 lipca została przyjęta przez rząd.
– Projekt przewiduje zmiany, na które czeka wiele osób – mówi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Zgodnie z projektem oprócz informacji o tym, czy dana osoba po raz pierwszy dopuściła się przestępstwa czy w konflikt z prawem weszła już wcześniej, w rejestrze będzie także zapisane, gdy pokrzywdzonym przez nią był małoletni poniżej 15 lat. Będzie to możliwe tylko wówczas, gdy dana osoba została skazana za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na pozbawienie wolności bez warunkowego zawieszenia. Do KRK będą ponadto wpisywane dane o rozpoczęciu, zakończeniu oraz miejscu wykonywania zastępczej kary pozbawienia wolności.
Takie nowe informacje także będą mogły być przekazywane za pomocą Internetu.
Projekt dostosowuje też polskie przepisy do regulacji europejskich. Chodzi o przekazywanie informacji między KRK a rejestrami karnymi innych państw członkowskich UE w myśl zasad wymiany danych w ramach europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (system ECRIS).