Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną organu podatkowego, który upierał się, że skutecznie doręczył decyzję podatnikowi. Sąd przypomniał, że gdy podatnika – osoby fizycznej nie ma w domu, fiskus może doręczyć pismo, np. decyzję podatkową, pełnoletniemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu za pokwitowaniem. Warunkiem niezbędnym jest to, żeby osoby te podjęły się oddania pisma adresatowi.
Jak podkreślił NSA, gdy przesyłka jest doręczana za pośrednictwem domownika, najistotniejsze jest ustalenie, czy rzeczywiście mieszka on z podatnikiem.
– Skarżący wskazywał, że jego brat, który w jego domu odebrał adresowaną do niego przesyłkę, na stałe mieszkał w Łodzi – zauważył sędzia NSA Stefan Babiarz.
Krótkotrwały pobyt nie świadczy o statusie domownika
W takiej sytuacji bez wyjaśnienia tych okoliczności i ustalenia, czy brat skarżącego był czy nie był jego domownikiem, nie można było uznać, że decyzja została prawidłowo doręczona. Z wyroku NSA jasno zatem wynika, że pełnoletnia osoba, gość, który tylko czasowo przebywa w domu podatnika, nie jest domownikiem.