Strona internetowa urzędu ma być przyjazna dla niewidomych

Strony internetowe oraz aplikacje mobilne mają być w pełni dostępne dla niepełnosprawnych. Dziś bywa z tym różnie.

Publikacja: 23.05.2019 07:25

Strona internetowa urzędu ma być przyjazna dla niewidomych

Foto: Fotolia

Od 23 maja obowiązuje ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Chodzi m.in. o urzędy, placówki zdrowia, użyteczności publicznej, teatry, instytuty.

Czytaj też: Dostępność plus: urząd dostępny w internecie

Wprowadza ona nowy standard dostępności cyfrowej stron i aplikacji. Dzięki czemu będą mogły z nich korzystać również osoby z ograniczeniami funkcjonalnymi. Szacuje się, że stanowią one ok. 10 proc. społeczeństwa. Dziś strony internetowe nie zawsze są dla nich przyjazne i dostępne.

Nowe przepisy nakazują więc, by prezentowana informacja np. na stronie internetowej urzędu była w pełni dostępna za pomocą klasycznych metod, ale również odczytywana w całości za pomocą możliwie najszerszej liczby narzędzi wspomagających.

Nowe przepisy wymagają również, by sposób prezentowania informacji zaprojektować i wykonać w ten sposób, by umożliwić współpracę z jak największą liczbą terminali użytkownika i narzędzi wspierających.

Informacja musi też być przedstawiona w sposób umożliwiający ich postrzeganie za pomocą różnych zmysłów, a więc nie tylko wzroku, ale np. również poprzez informacje głosowe.

Ustawa nakłada także na podmioty publiczne obowiązek sporządzenia deklaracji dostępności. Wcześniej muszą się upewnić, czy ich strony internetowe lub aplikacji mobilnej są faktycznie dostępne. Mają też nad tym czuwać.

Osoba niepełnosprawna dowie się z takiej deklaracji, czego może się spodziewać, korzystając z danej strony internetowej czy też aplikacji mobilnej.

Nowe przepisy przewidują kary pieniężne w wysokości 10 tys. zł. Będą one nakładane na podmioty publiczne, które w sposób nieuzasadniony i uporczywy nie będą wywiązywać się z obowiązku zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Kara do 5 tys. zł może zostać nałożona na podmiot, który nie sporządzi i nie opublikuje deklaracji dostępności bądź opublikowana deklaracja dostępności nie będzie odpowiadała narzuconym wymogom technicznym.

Podstawa prawna: ustawa z 4 kwietnia 2019 r. (DzU z 8 maja 2019 r., poz. 848)

Zawody prawnicze
Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń. Od kiedy podwyżki?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Konsumenci
Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Sfałszowane wyroki w sądzie. Skarb Państwa oszukany na ponad 3 mln zł
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej