Taki wniosek płynie z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (sygn. akt IV SAB/Wr 182/13), który rozpatrywał skargę obywatela, chcącego poznać liczbę procesów sądowych, w których gmina T. jest stroną pozwaną, a także w ilu i jakich konkretnie sprawach zostały wydane orzeczenia prawomocne i nieprawomocne.
Burmistrz stwierdził, że żądane dane stanowią informację przetworzoną, i w związku z tym wezwał zainteresowanego do wskazania powodów, dla których ich uzyskanie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego.
J.D. nie odpowiadając na pismo burmistrza od razu wniósł skargę do sądu administracyjnego, podnosząc, iż żądane przez niego dane są informacją prostą, której uzyskanie nie wymaga żadnych poszukiwań, ustaleń według pewnego klucz, czy też nakładu intelektualnego i czasowego, a także nie wymaga zorganizowania środków osobowych i działań organizacyjnych. Jak wyjaśnił, informacja ta dotyczy tylko i wyłącznie danych publicznych o istniejącym stanie rzeczy, natomiast informacja przetworzona wymagałaby analiz, obliczeń oraz zestawień statystycznych.
W odpowiedzi burmistrz wniósł o oddalenie skargi, jako bezzasadnej. Opinię włodarza gminy T. podzielił sąd, który analizując wniosek J.D. uznał, że żądana informacja jest informacją przetworzoną. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, czynności jakie gmina musiała wykonać w związku z treścią wniosku, a także w związku ze specyfiką urzędu, wymagały nie tylko wyszukiwania ale również analizy, a następnie opracowania.