Orzeczenie ETPCz: szkody na osobie a przedawnienie roszczeń

W przypadkach, gdy zostało naukowo udowodnione, że dana osoba nie może wiedzieć, że zachorowała na konkretną chorobę, fakt ten należy wziąć pod uwagę przy ocenie, czy doszło do przedawnienia roszczeń – wynika z orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Publikacja: 25.11.2014 19:38

Orzeczenie ETPCz: szkody na osobie a przedawnienie roszczeń

Foto: www.sxc.hu

Sprawa dotyczyła Hansa Moora, u którego w maju 2004 roku został zdiagnozowany nowotwór złośliwy - międzybłoniak opłucnej, a przyczyną zachorowania było narażenie go w pracy na działanie azbestu w latach 1960 i 1970. Mężczyzna zmarł rok później.

Szwajcarskie sądy oddaliły roszczenia odszkodowawcze przeciwko pracodawcy i szwajcarskim władzom wniesione przez żonę Hansa Moor'a, i w rok później roku przez dwójkę jego dzieci, uznając, że doszło do przedawnienia roszczeń.

Skarga na rozstrzygnięcia szwajcarskich sądów trafiły do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (sygn. akt: 52067/10 i 41072/11). Ten orzekł, że przepisy dotyczące okresów przedawnienia naruszają prawa osób cierpiących na choroby, które podobnie jak choroby związane z azbestem, nie mogą być zdiagnozowane przez wiele lat po zapadnięciu na nie przez chorych. Trybunał wskazał w uzasadnieniu, że w przypadkach, gdy zostało naukowo udowodnione, że dana osoba nie może wiedzieć, że zachorowała na konkretną chorobę, fakt ten należy wziąć pod uwagę przy ocenie, czy doszło do przedawnienia roszczeń.

A jak kwestia przedawnienia tego typu roszczeń wygląda w polskim prawie? Otóż, zgodnie z art. 442

1

par. 1 Kodeksu Cywilnego roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia, nie później jednak niż upływem lat dziesięciu, liczonych od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.

Jolanta Budzowska, radca prawny, członek zarządu Pan-European Organisation of Personal Injury Lawyers oraz członek Komisji Praw Człowieka Krajowej Izby Radców Prawnych uważa, że orzeczenie ETPCz ma doniosłe znaczenie dla linii orzeczniczej sądów polskich. Powinno ono prowadzić do zaakceptowania przez judykaturę takiej interpretacji obowiązujących przepisów, która doprowadzi do przyjęcia jako nadrzędnej zasady, że roszczenie o naprawienie szkody na osobie nie ulega przedawnieniu, zanim wystąpi szkoda, niezależnie od tego, kiedy nastąpiło zdarzenie ją wywołujące.

– Jest to zagadnienie o dużej społecznej doniosłości, bowiem wciąż bez ochrony prawnej pozostają m. in. pacjenci zakażeni przed 1997 r. wirusem żółtaczki typu C czy poszkodowani, u których stwierdzono aktualnie choroby pozostające w związku przyczynowo-skutkowym z warunkami pracy (np. międzybłoniak opłucnej u pracowników zatrudnionych przy produkcji wyrobów zawierających azbest czy nowotwór płuc u stewardess zatrudnionych przy połączeniach transoceanicznych w latach, kiedy podczas lotu dozwolone było palenie tytoniu) – wylicza Jolanta Budzowska.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem