Była to już szósta inwestycja przeprowadzona przez fundusz Kogito Ventures, który dotychczas zainwestował w takie start-upy, jak: Packhelp, Punch Punk Games, Papu.io czy Smart Faktor.
Obsługa prawna Crido Legal obejmowała kompleksowe doradztwo w procesie przygotowania oraz negocjowania założeń współpracy w postaci termsheetu oraz umowy inwestycyjnej. Transakcję przeprowadziła Martyna Musielewicz, prawnik w Crido Legal, pod nadzorem adwokata dr Szymona Sypa.
- Jak pokazuje nasze doświadczenie we współpracy z funduszami VC, największym wyzwaniem dla prawników przy inwestycji w start-upy jest znajdowanie bezpiecznych rozwiązań prawnych chroniących interesy obu stron: inwestorów i założycieli, bez skomplikowanych konstrukcji prawnych. Doradzając funduszom VC jak i założycielom posiadamy wiedzę każdej ze stron, co pozwala nam prowadzić proces doradztwa w sposób efektywny i szybki – komentuje dr Szymon Syp z Crido Legal.
Potwierdza to Wojciech Niesyto z Kogito Ventures wskazując dodatkowo na to, że przy inwestycji w start-upy wyzwaniem są mechanizmy prawne zapożyczone z rynków zagranicznych i specyficzne dla inwestycji w tej klasie aktywów.
- Są to kwestie takie jak, np. vesting, programy opcyjne, preferencje przy likwidacji, klauzule przyłączenia, pociągnięcia czy zabezpieczenia przez rozwodnieniem. Należy dążyć do zdrowej równowagi między zabezpieczeniem inwestora a pozostawieniem wystarczającej swobody i poczucia bezpieczeństwa założycielom start-upów – konkluduje Wojciech Niesyto z Kogito Ventures.