Kolejna uchwała anty-LGBT do kosza. Sąd uznał, że dyskryminowała

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie unieważnił uchwałę Rady Gminy Niebylec „o przeciwdziałaniu ideologii LGBT”. W ocenie sądu, uchwała stanowi dyskryminującą ingerencję m.in. w poszanowanie godności jednostki oraz prawo do poszanowania życia prywatnego.

Publikacja: 29.03.2022 15:07

Kolejna uchwała anty-LGBT do kosza. Sąd uznał, że dyskryminowała

Foto: Adobe Stock

dgk

To już siódme orzeczenie uchylające jedną z uchwał o przeciwdziałaniu ideologii LGBT, które kilka lat temu podejmowały samorządy w Polsce. Ta w podkarpackim  Niebylcu została uchwalona w 2019 r.  i miała na celu "wyrażenie sprzeciwu wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT".  Dotychczas WSA uchyliły podobne uchwały rad gmin w Istebnej, Klwowie, Sernikach, Osieku, Lipinkach oraz Rady Powiatu Tarnowskiego.

Skargi  na uchwały anty-LGBT skierował do sądów administracyjnych Rzecznik Praw Obywatelskich. Tak samo było w przypadku uchwały w Niebylcu.  Wyrok zapadł 29 marca (sygn. akt II SA/Rz 1825/21). RPO informuje, że wcześniej sąd ten odrzucił jego skargę bez jej merytorycznego badania, gdyż uznał, że uchwała nie dotyczy sprawy z zakresu administracji publicznej.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem