Reklama
Rozwiń

Polacy szukają porady w internecie, a nie u prawnika - adwokaci przedstawili wyniki badań

Tylko co piąty Polak decyduje się skonsultować swój problem prawny w kancelarii, a za uzyskaną informację zapłacić - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Naczelnej Rady Adwokackiej.

Aktualizacja: 07.10.2019 06:31 Publikacja: 06.10.2019 17:00

Polacy szukają porady w internecie, a nie u prawnika - adwokaci przedstawili wyniki badań

Foto: Adobe Stock

51 proc. osób biorących udział w badaniu „Świadomość prawna Polaków” – przeprowadzonym w ramach trwającej właśnie kampanii informacyjnej adwokatury – przyznało, że ufa poradom znalezionym na portalach i serwisach podejmujących tematy prawne. Informacje z forów za wiarygodne uznało 36 proc. z nich. W ocenie adwokatury wyniki te są mocno niepokojące.

– Dostępność internetu jest obecnie tak powszechna, że nikogo nie dziwi fakt, że zwykle jest to pierwszy krok w poszukiwaniu informacji. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że w przypadku prawa nawet drobny szczegół może zmieniać cały obraz sytuacji –mówi adwokat Anisa Gnacikowska, zastępca sekretarza NRA. – Konsultacja z adwokatem zawsze daje najwyższą pewność, ponieważ adwokat przed udzieleniem porady musi poznać całe podłoże, kontekst i okoliczności sprawy. Zapewnia to znacznie wyższe poczucie bezpieczeństwa, pozwala oszczędzić wiele stresu, a także pieniądze, ponieważ dzięki konsultacji z adwokatem na wczesnym etapie często możemy uniknąć poważnych konsekwencji prawnych – argumentuje.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama