Rynek prawniczy: połączenie firmy Dentons z Dacheng

Połączenie globalnej firmy Dentons ze wschodnią Dacheng może mieć znaczenie także dla polskich prawników.

Publikacja: 27.01.2015 17:55

Rynek prawniczy: połączenie firmy Dentons z Dacheng

Foto: www.sxc.hu

Kancelaria Dentons (jej warszawskie biuro to największa kancelaria w Polsce) właśnie łączy się z chińską Dacheng. Jak zapowiadają prawnicy firmy, ta będzie teraz największa na świecie. Po połączeniu liczba biur ma przekroczyć 150, a liczba prawników – 6,6 tys.

Dostęp do rynków

– Jako największa i najszybciej rozwijająca się gospodarka świata, Chiny są bardzo atrakcyjne dla naszych klientów – wskazuje Elliott Portnoy, partner zarządzający Dentons. – Łączymy Wschód i Zachód w jednej firmie, a nasza obecność na chińskim rynku będzie wyraźna – to coś więcej niż tylko kilka nowych biur w dużych miastach. Zapewniamy dzięki temu naszym chińskim klientom okno na świat, aby zaspokoić ich globalne ambicje. Dla międzynarodowych firm zaś jesteśmy jedynymi, którzy mogą zapewnić tak szeroki dostęp do rynku chińskiego – dodaje.

Kancelaria Dentons jest firmą, w której dobrą pozycję mają od lat Polacy. Jej partnerem zarządzającym w Europie jest Tomasz Dąbrowski. – Świat się zmienia, a my jesteśmy liderem tej zmiany. Ta transakcja zmienia nasze rozumienie tego, jak wygląda rynek usług prawniczych i jakie są na nim możliwości – mówi Dąbrowski.

Prawnicy kancelarii podkreślają, że obie firmy oferują szeroką praktykę – niemal na każdym polu. Są to m.in.: fuzje i przejęcia, doradztwo podatkowe, nieruchomości, rynki kapitałowe, postępowania sądowe i arbitraż czy własność intelektualna. W Chinach silny jest m.in. sektor energetyczny, przemysł ciężki, rynki finansowe, handel i logistyka, budownictwo i nieruchomości czy sektor publiczny.

Hermetyczny rynek

– Wiele firm prawniczych chciało do tej pory wejść do Chin, żadna nie mogła pochwalić się sukcesem – wskazuje Krzysztof Wiater, partner zarządzający warszawskiego biura DLA Piper. – Także nasza ma tam swoje biura, ale bardzo trudno zdobyć tam klientów, to hermetyczny rynek. Dlatego doceniam to, co zrobiła kancelaria Dentons. Chociaż nie jest to fuzja w ścisłym kapitałowym rozumieniu, bo firmy łączą się na zasadzie stowarzyszeniowej, to na pewno o wiele łatwiej będzie im teraz wejść tam ze swoimi usługami – przewiduje.

Bardziej sceptycznie ocenia sytuację Andrew Kozłowski, partner zarządzający polskiego biura międzynarodowej kancelarii CMS. – Nie sądzę, żeby to połączenie miało duże znaczenie. Nasza firma ma także biura w Chinach, obserwujemy, że to bardzo trudny rynek. Nie sądzę także, aby ta zmiana miała duże znaczenie dla rynku polskiego. Chińscy inwestorzy nie odgrywają u nas dużej roli – ocenia mec. Kozłowski.

Nie zgadza sie z tym mec. Wiater. – Pewne przyczółki chińskich firm już są, mamy w Polsce instytucje finansowe pochodzące z tego kraju, pojawił się chińskie banki, Chińczycy inwestują w polskie firmy produkcyjne. Dla ambitnego biznesu chińskiego Polska może być miejscem, w którym będzie łatwiej niż w innych krajach europejskich rozpocząć działalność, potem kontynuować ekspansję. A to oznacza także pracę dla prawników – podkreśla.

Jak będzie działać

Verein, pięć regionów, komitet

Nowa firma na świecie będzie funkcjonować pod nazwą Dentons, a w Chinach jako Beijing Dacheng Law Firm. Połączenie odbywa się na zasadzie Swiss Verein. Łączenie odbywa się więc nie poprzez pochłanianie mniejszych, ale budowanie wspólnoty równych podmiotów. Dentons w obecnym kształcie powstała dwa lata temu jako właśnie połączenie na równych prawach już wtedy wielkich firm. Nowa firma nie posiada światowej siedziby ani dominującej kultury narodowej. Będzie podzielona na pięć regionów: Azję, Europę, Kanadę, Stany Zjednoczone oraz UKMEA (Wielką Brytanię, Bliski Wschód i Afrykę). Na czele zarządu każdego z nich stanie executive officer. Członkowie zarządów wszystkich regionów utworzą Global Advisory Comittee. W skład 19-osobowej Global Board wejdą przedstawiciele każdego regionu.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku