W punkcie mediacyjnym w każdy wtorek oraz czwartek dyżury będą pełnić mediatorzy z Ośrodka Mediacji Fundacji Wydziału Prawa i Administracji UŚ. - Punkt będzie dostępny dla każdej osoby zainteresowanej mediacjami, jednak najważniejszy aspekt to możliwość jaką punkt stwarza sędziom – jeżeli prowadzący rozprawę sędzia uzna, iż istnieje możliwość zawarcia ugody między stronami, może zarządzić przerwę w rozprawie i skierować strony na mediację. Zawarta ugoda zostanie zatwierdzona przez sędziego i będzie miała moc wyroku sądowego - mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik uczelni.

Zdaniem Szymik-Kozaczko projekt zakłada współpracę sędziów i mediatorów, która ma pokazać, że mediacja jest dobrym rozwiązaniem w wielu konfliktowych sytuacjach. Dzięki takiemu współdziałaniu, z pewnością wzrośnie świadomość tego na czym polega mediacja, jak działa, a finalnie zdecydować czy ona jest dla nich dobrym rozwiązaniem.

Mediacja jest w zupełności dobrowolna, a założeniem akcji jest zbliżenie społeczeństwa do niej, uświadomienie na czym polega, ile kosztuje, ile trwa, jak wygląda sama ugoda i co się z nią dzieje po przekazaniu jej do sądu. - Jak wynika z doświadczenia pomysłodawców, rosnące zainteresowanie mediacją, wynika ze zwiększania świadomości obywateli na jej temat, ale dalej potrzebne jest podejmowanie rozmaitych działań w tym celu - dodaje rzecznik.