Rekordowe wartości aktywów w OFE i PPK. Pomogła nie tylko giełda

Dobre nastroje na rynkach finansowych pomogły wywindować wartości aktywów zgromadzonych w OFE i w PPK na nienotowane dotąd poziomy. Pomogły też różne inne czynniki.

Publikacja: 08.01.2024 17:27

Rekordowe wartości aktywów w OFE i PPK. Pomogła nie tylko giełda

Foto: Adobe Stock

Koniec roku był łaskawy dla oszczędzających długoterminowo z myślą o emeryturze.

Kilka rekordów

- Wartość aktywów netto zgromadzonych w Pracowniczych Planach Kapitałowych na koniec grudnia 2023 r. sięgnęła 21,76 mld zł – powiedział nam Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, nadzorującego ten program. - Co niezwykle istotne z perspektywy osób oszczędzających „zaledwie” 51,8 proc. z całej kwoty aktywów pochodzi z wpłat uczestników. Reszta, tj. 10,5 mld zł, to wpłaty od pracodawców, państwa oraz zyski wypracowane przez instytucje finansowe. Te ostatnie też są rekordowe. Od początku działalności PPK wynoszą one 3,4 mld zł, a procentowo instytucje finansowe zarobiły dla uczestników PPK ponad 31 proc. - dodał.

Wskazał też, że średnia wartość zgromadzonych w PPK pieniędzy na jednym rachunku, biorąc pod uwagę osoby oszczędzające w nich ponad 12 miesięcy, wynosi blisko 12 tys. zł.

Czytaj więcej

Prezes ZUS: Chcemy wziąć na siebie rozliczanie składek przez przedsiębiorców

- Liczba uczestników tego programu na dzisiaj to już 3,4 mln. Pierwszy raz w historii liczba dobiła do tych 3,4 mln – stwierdził wiceszef PFR.

Z kolei, jak policzyły analizy.pl wartość aktywów netto zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych na koniec grudnia zeszłego roku podskoczyła do rekordowych 208,1 mld zł. To przy kurczącej się liczbie uczestników tego programu.

Silniki wzrostów

- Rekordy to w dużej części skutek znacznego wzrostu wartości aktywów – zarówno akcje jak i obligacje mają za sobą dobry rok. Dodatkowo w 2023 r. specyficzny czynnik, czyli potencjalnie większa opłacalność podatkowa sprzedaży jednostek funduszy w 2024 r. zamiast w 2023 r. wynikająca z możliwości kompensacji zysków czy strat z zyskami i stratami z akcji też mogła mieć pewien wpływ, co poprawiło statystykę roczną – mówi Marcin Materna, dyrektor departamentu analiz w Millennium DM. Jego zdaniem obserwacja rynku wskazuje, że mamy już pewnie do czynienia z większymi umorzeniami niż w poprzednich miesiącach, wiec na koniec I kw. 2024 r. statystyka aktywów może być już gorsza niż w grudniu 2023 r.

Zdaniem dr Marcina Wojewódki z Instytutu Emerytalnego wzrost wartości aktywów OFE i PPK na koniec grudnia 2023 r. jest pochodną kilku czynników. - Przede wszystkim są to wzrosty jakie zanotowały polskie akcje w ostatnich tygodniach zeszłego roku, ale także sytuacja na rynku obligacji związana ze wzrostem wiarygodności Polski dzięki powołaniu nowego rządu. Dobrą wiadomością była także deklaracja nowego ministra finansów o braku obecnie zamiarów zmian w zasadach długoterminowego oszczędzania – mówi dr Wojewódka.

Ekspert IE zwraca uwagę, że za kilka tygodni na rachunkach uczestników PPK pojawią się dopłaty roczne za 2023 r., a także nowe wpłaty powitalne. - Natomiast OFE będzie podążało za rynkiem – mówi Marcin Wojewódka.

- Dobre wyniki na giełdzie w 2023 r. miały istotny wpływ na poziom aktywów zarówno w OFE jak i PPK – mówi też Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting. - Na aktywa PPK wpływ miał również wzrost liczby uczestników i uczestniczek, którzy pojawili się w związku z ponownym automatycznym zapisem pierwszy raz przeprowadzonym na początku 2023 r. To co kluczowe, liczba oszczędzających w PPK rośnie, a w OFE spada. Taki trend powinien się utrzymywać w kolejnych latach - dodaje.

Tłumaczy, że spadek liczby oszczędzających w OFE będzie się utrzymywać, bo młode osoby nie są zainteresowane zapisywaniem się do tego programu, a coraz liczniejsze roczniki zbliżają się osiągnięcia wieku emerytalnego i będą zeń odpływać.

– Na poziom aktywów pozytywny wpływ mają regularne wpłaty, a także wzrost wysokości wynagrodzeń. W PPK, przy dobrych wynikach na giełdzie, w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się przekroczenia poziomu 25 mld zł aktywów – mówi Oskar Sobolewski.

NBP
Ubezpieczenia
OFE dały zarobić lepiej niż lokaty bankowe i subkonta ZUS
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ubezpieczenia
Po wyborze nowego zarządu kapitalizacja PZU w górę o blisko miliard złotych
Ubezpieczenia
Rekord sprzedaży polis majątkowych i życiowych Warty
Ubezpieczenia
Artur Olech prezesem PZU. Potrzebna jest zgoda KNF
Ubezpieczenia
Klimat i inflacja stoją za wyższymi cenami polisy