Polisy ciągle drożeją, ale jest dobra wiadomość

Ceny ubezpieczeń na świecie wzrosły w drugim kwartale 2022 r. o 6 proc., licząc rok do roku. To 20. z rzędu kwartał wzrostów, ale ich tempo hamuje.

Publikacja: 30.10.2022 21:00

Polisy ciągle drożeją, ale jest dobra wiadomość

Foto: Adobe Stock

Trend wzrostowy cen polis ubezpieczeniowych na świecie utrzymuje się od końca 2017 r. Początkowo wzrosty były niewielkie, ale potem gwałtownie przyspieszyły. Szczyt przypadł na ostatni kwartał 2020 r., gdy ubezpieczenia na świecie zdrożały o średnio 22 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 r. Począwszy od pierwszego kwartału 2021 r., wzrosty jednak systematycznie hamują. W trzecim kwartale 2022 r. ceny ubezpieczeń na świecie wzrosły średnio „tylko” o 6 proc. w ujęciu rocznym. Takie informacje przynosi najnowszy raport Marsh Global Insurance Market Index.

rp.pl

Inflacja, cyberataki windują stawki

Marsh mówi o umiarkowanym wzroście cen polis w większości regionów świata. Ocenia, że był on spowodowany wolniejszym tempem wzrostu stawek i spadkami w niektórych liniach finansowych i profesjonalnych, w szczególności w przypadku polis dla członków władz spółki (D&O).

W Stanach Zjednoczonych, ze średnim wzrostem 5 proc. (spadek ze wzrostu o 10 proc. w drugim kwartale 2022 r.), odnotowano największy spadek cen. Stawki w Wielkiej Brytanii wzrosły o 7 proc. (spadek z 11 proc.), w regionie Pacyfiku o 5 proc. (spadek z 7 proc.), a w Azji o 2 proc. (spadek z 3 proc.). W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach ceny wzrosły o 5 proc. (podobnie jak w drugim kwartale), a w Europie kontynentalnej o 6 proc. (tak jak w poprzednich dwóch kwartałach).

Czytaj więcej

Jak zaoszczędzić na polisie i mieć dobrą ochronę

W skali globalnej ceny ubezpieczeń majątkowych wzrosły średnio o 6 proc., tak samo jak w poprzednim kwartale. Stawki za polisy OC wzrosły średnio o 4 proc. (w drugim kwartale o 6 proc.). Po raz pierwszy od 2017 r. linie finansowe i profesjonalne odnotowały spadki cen, o 1 proc. w porównaniu z 16-proc. wzrostem w drugim kwartale. Na spadek wpływ miały niższe stawki w USA, Wielkiej Brytanii i Australii oraz umiarkowane wzrosty w pozostałych regionach.

Po raz pierwszy raport Marsh przedstawił osobne dane dla ubezpieczeń cybernetycznych, oddzielając je od wycen linii finansowych i profesjonalnych.

W poprzednich kwartałach to właśnie ceny polis cybernetycznych rosły najmocniej i najsilniej napędzały wzrosty stawek średnich ubezpieczeń na świecie. W trzecim kwartale 2022 r. ceny cyberpolis wzrosły na świecie średnio o 53 proc. w ujęciu rocznym. Na największych rynkach ubezpieczeń cybernetycznych, czyli w Stanach Zjednoczonych, drożały one o 48 proc., w Wielkiej Brytanii o 66 proc. W drugim kwartale te wzrosty kształtowały się na poziomie odpowiednio 79 i 68 proc.

Najważniejszym problemem, z którym borykają się teraz ubezpieczyciele, jest wycena ryzyka. Wiąże się to z obawami wynikającymi z inflacji, zaburzonych łańcuchów dostaw i braku siły roboczej. Problemem stało się też niedoubezpieczenie przedmiotów polis związane z szybko rosnącymi cenami. W efekcie odszkodowania często nie pokrywają w pełni szkód.

– Globalne środowisko biznesowe pozostaje pełne wyzwań dla klientów. Wysoka inflacja i niestabilność geopolityczna wpływają na wszystkie sektory, a po huraganie lan spodziewamy się zaostrzenia warunków na już i tak nadwerężonym katastrofami rynku ubezpieczeń majątkowych – mówi Lucy Clarke, prezydent Marsh Specialty and Global Placement.

W Polsce też spore wzrosty

– Stawki w ubezpieczeniach majątkowych w trzecim kwartale utrzymały swoje wzrosty średnio na poziomie 20 proc. Głównym czynnikiem determinującym jest wskaźnik inflacji. Wzrost cen towarów i usług wpływa na wartość szkody oraz koszty jej likwidacji, co finalnie pogarsza wynik techniczny. Nie należy spodziewać się, że ta sytuacja ulegnie zmianie w najbliższym czasie – mówi Blanka Kuzdro-Chodor, dyrektor Działu Klienta Korporacyjnego w Marsh Polska.

Polscy ubezpieczyciele spodziewają się też, że wkrótce na dobre zaczną rosnąć stawki komunikacyjnego OC, które długo opierały się rosnącym kosztom naprawy uszkodzonych aut. Na znaczący wzrost składek przełożą się tu ich zdaniem rekomendacje w zakresie likwidacji szkód komunikacyjnych wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

KNF przekonuje, że są one przejawem troski o klientów firm ubezpieczeniowych i zapewnią im lepsze warunki napraw uszkodzonych aut. Ubezpieczyciele twierdzą tymczasem, że rekomendacje pozbawią ich kontroli nad kosztami naprawy szkód. Przekonują, że warsztaty samochodowe będą teraz mogły zawyżać koszty napraw uszkodzonych aut. I ani oni, ani KNF nie będą mogli tego kontrolować i skutecznie temu zapobiec.

Ubezpieczenia
OFE dały zarobić lepiej niż lokaty bankowe i subkonta ZUS
Ubezpieczenia
Po wyborze nowego zarządu kapitalizacja PZU w górę o blisko miliard złotych
Ubezpieczenia
Rekord sprzedaży polis majątkowych i życiowych Warty
Ubezpieczenia
Artur Olech prezesem PZU. Potrzebna jest zgoda KNF
Ubezpieczenia
Klimat i inflacja stoją za wyższymi cenami polisy