Tak wynika z danych GUS. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku siła nabywcza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosła w skali roku o 1,9 proc. Płace realnie były we wrześniu o 2,6 proc. wyższe niż przed rokiem .

Emerytury i renty realnie rosną w szybszym tempie. Wynika to z dwóch przyczyn. Po pierwsze z mechanizmu waloryzacji, gdzie uwzględniona jest inflacja i wzrost płac z poprzedniego roku. Po drugie w tym roku płace rosną wolno i z przewidywań ekonomistów wynika, że najprawdopodobniej podwyżki nie przekroczą w tym roku realnie 2 proc.

Przeciętna miesięczna nominalna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych ( czyli głównie z ZUS) we wrześniu wynosiła 1938,15 zł. W ciągu roku wzrosła nominalnie o 5,5 proc., a realnie o 4 proc.

Rolnicy i osoby ubezpieczone w KRUS mają niższe od pracowniczych świadczenia (nominalna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych we wrześniu  wyniosła 1123,35 zł) ale rosną one szybciej. We wrześniu rolnicze świadczenia były nominalnie wyższe o 5,9 proc. i realnie o  4,4 proc. w skali roku.