Warto więc zatroszczyć się o odpowiednią ochronę ubezpieczeniową. - Warto przyjrzeć się generalnie roli ubezpieczenia OC dla przedsiębiorstwa, w momencie tego typu niespodziewanych zdarzeń – czytamy w komunikacie PIU.
Izba wyjaśnia, że na polskim rynku istnieją rodzaje wykonywanej działalności, gdzie polisa OC jest wymagana (np. zawody prawnicze, lekarskie). Niektóre firmy z kolei mogą się na nią zdecydować dobrowolnie.
- Polisy przydają się gdy poszkodowani występują do firmy z roszczeniami, np. na skutek awarii, pożarów, czy innych katastrof – pisze PIU.
- Dzięki polisie OC możemy uchronić w krytycznych momentach firmę przed dużymi stratami finansowymi, związanymi z koniecznością wypłacania odszkodowań poszkodowanym. Przy czym przedsiębiorstwa, często działając nawet w tej samej branży, różnią się od siebie. Dlatego zakres ubezpieczenia OC dla firmy jest kwestią umowy pomiędzy klientem a ubezpieczycielem. Generalnie jednak polisa obejmuje odpowiedzialność cywilną przedsiębiorstwa z tytułu prowadzonej działalności i posiadanego mienia.
W zależności od potrzeb klienta, dyktowanych specyfiką jego działalności, zakres ubezpieczenia może zostać rozszerzony o odpowiedzialność za szkody w środowisku (w tym koszty usunięcia niebezpiecznej substancji, przywrócenia środowiska do stanu sprzed szkody), za szkody wyrządzone przez produkt, który ubezpieczony wprowadza do obrotu czy przez materiały wybuchowe, choroby zakaźne itd. W przypadku dużych podmiotów gospodarczych standardem są indywidualnie negocjowane ceny i warunki ubezpieczenia. Ubezpieczyciele mogą odpowiadać za szkodę wyrządzoną także w wyniku rażącego niedbalstwa, a w pewnych sytuacjach zakres ubezpieczenia można rozszerzyć o nawet o szkody wyrządzone umyślnie przez pracowników ubezpieczającego.