Doradców i pośredników czeka podnoszenie kwalifikacji

Dziś pośrednikiem odszkodowawczym może być były magazynier lub policjant. Nie stawia mu się żadnych wymagań kwalifikacyjnych. Ma się to zmienić

Publikacja: 25.11.2010 03:09

Doradców i pośredników czeka podnoszenie kwalifikacji

Foto: Fotorzepa, Bartosz Siedlik

– Zawody doradcy i pośrednika odszkodowawczego są poza jakąkolwiek regulacją prawną. Prowadzenie takiej działalności opiera się wyłącznie na [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=88D2FBFF96111BF405E2D2718CDA5F75?id=236773]ustawie o swobodzie działalności gospodarczej[/link] – tłumaczy Bartłomiej Krupa, prezes Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych.

Na rynku działa w 300 kancelariach już ponad 20 tys. doradców i pośredników odszkodowawczych. Ich zadaniem jest pomoc w uzyskiwaniu dla klientów zewnętrznych, najczęściej osób fizycznych, odszkodowań za szkody osobowe i rzeczowe. Najczęściej z usług doradców korzystają poszkodowani w wypadkach drogowych. Dziś doradcą może być technik elektryk, kierowca czy specjalista od gastronomii. Wystarczy, że zna się na robocie i sprawdza w działaniu. Kontroluje go tylko rynek.

[srodtytul]Brakuje reguł[/srodtytul]

– Wprowadzenie dla doradców i pośredników wymogu odpowiedniego wykształcenia, podnoszenia kwalifikacji, niekaralności za określone kategorie przestępstw czy posiadania ubezpieczenia OC wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo ich klientów – uważa Bartłomiej Krupa. – Warunki dopuszczenia do świadczenia usług doradztwa mogłyby być podobne do tych, które mają brokerzy ubezpieczeniowi.

Wyższe wymagania powinny być stawiane doradcy, który reprezentuje poszkodowanego w postępowaniu przed ubezpieczycielem. Także jednak pośrednik oferujący jego usługi powinien wykazać się odpowiednią wiedzą ubezpieczeniową i odszkodowawczą. Wszystko po to, by nie wprowadzać potencjalnych klientów w błąd.

[srodtytul]Obowiązkowe polisy[/srodtytul]

– Izba poczyniła starania, by upowszechnić ubezpieczenia OC w branży – twierdzi Bartłomiej Krupa. – W przyszłości obowiązkowe polisy OC doradców i pośredników będą koniecznością – konkluduje.

Podobnie sądzi Barbara Karwacka, prezes Polskiej Izby Odszkodowań. Według niej firmy odszkodowawcze reprezentujące poszkodowanych przed ubezpieczycielami muszą mieć zaplecze finansowe i logistyczne oraz korzystać z doradców i pośredników o odpowiednich kwalifikacjach. Tak jak agenci ubezpieczeniowi nie mogą być karani, muszą mieć minimum średnie wykształcenie i obowiązkowe OC.

Katarzyna Przewalska z Ministerstwa Finansów potwierdza, że trwają prace nad uregulowaniem warunków wykonywania zawodu doradcy i pośrednika odszkodowawczego. Nic jeszcze nie jest jednak przesądzone.

– Działania doradców odszkodowawczych trzeba ucywilizować – uważa z kolei Krystyna Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych. – Często zarzuca się im nieetyczną akwizycję, wprowadzanie kar za wypowiedzenie umowy, pobieranie prowizji do 40 – 50 proc. wysokości odszkodowań, zawieranie przedwczesnych ugód, a nawet wyzysk. Te praktyki zostaną ograniczone, gdy zawód doradcy i pośrednika zostanie poddany reglamentacji ustawowej – konkluduje Krystyna Krawczyk.

[ramka]

[b]Komentuje Joanna Smereczańska-Smulczyk - radca prawny w Europejskim Centrum Odszkodowań[/b]

Kwestia wykształcenia i przygotowania do zawodu doradcy i pośrednika odszkodowawczego powinna być uregulowana w prawie. Oczywiście niezbędne jest ich samokształcenie, ale też formalnej weryfikacji musi podlegać ich wykształcenie. Celem ma być profesjonalizm. To wymaga wiedzy, umiejętności i doskonalenia zawodowego w pracy z poszkodowanymi. Dziś nie ma regulacji w tym zakresie. Jednakże też wykształcenie pracowników ubezpieczycieli zajmujących się likwidacją szkód nie jest reglamentowane. Właściwie więc nie wiadomo, czy są oni przygotowani do zawodu. Dziś jedynym wyjściem jest zatrudnianie przez firmy odszkodowawcze osób odpowiednio przygotowanych i wykwalifikowanych.[/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=j.kowalski@rp.pl]j.kowalski@rp.pl[/mail][/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo