Grecji nakazano zapłatę ryczałtu w wysokości 3 mln EUR za spóźnioną transpozycję dyrektywy odnoszącej się do kompensaty dla ofiar przestępstw - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 31 marca 2011 r. w sprawie C-407/09 Komisja/Grecja
- komunikat prasowy
Środki mające na celu ułatwienie kompensaty przyczyniają się do realizacji swobodnego przepływu osób i ochrony nietykalności cielesnej obywateli Unii udających się z jednego państwa członkowskiego do innego.
Dyrektywa odnosząca się do kompensaty dla ofiar przestępstw (nr 2004/80/WE z dnia 29 kwietnia 2004 r.; Dz.U. L 261, s. 15) ma na celu ustanowienie systemu współpracy w celu ułatwienia ofiarom przestępstw dostępu do kompensaty w sytuacjach transgranicznych. Dyrektywa ta opiera się na orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości, który w przeszłości orzekł już (wyrok z dnia 2 lutego 1989 r. w sprawie 186/87, Cowan), że jeżeli prawo wspólnotowe gwarantuje osobie fizycznej swobodę udania się do innego państwa członkowskiego, to ochrona jej nietykalności na tych samych podstawach co nietykalności obywateli tego państwa i osób w nim zamieszkujących jest następstwem wspomnianej swobody przepływu. Owa dyrektywa miała być transponowana przez państwa członkowskie najpóźniej do dnia 1 lipca 2005 r.
Komisja wniosła do Trybunału Sprawiedliwości pierwszą skargę na uchybienie przez Grecję zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z nietransponowaniem omawianej dyrektywy w wyznaczonym terminie. W pierwszym wyroku wydanym w 2007 r. (z 18 lipca w sprawie C-26/07 Komisja przeciwko Grecji) Trybunał stwierdził, iż Grecja przekroczyła termin na przyjęcie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych w celu zastosowania się do dyrektywy.