Na co uważać przy likwidacji szkody z oc

Poszkodowany powinien żądać od ubezpieczyciela pełnego pokrycia szkody bez pytania, czy wyraża na to zgodę – mówi Magdalena Rok-Konopa, adwokat, kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Rok-Konopa i Wspólnicy.

Publikacja: 19.10.2021 12:22

Usterka samochodu

Usterka samochodu

Foto: Fotorzepa/Sławomir Mielnik

Pamiętam czasy, gdy na stłuczce, na ubezpieczeniu z OC, można było trochę zarobić, wymienić porysowane zderzaki czy polakierować część auta. Czy to jeszcze możliwe?

Naprawienie szkody powinno polegać na przywróceniu stanu uszkodzonych elementów pojazdu do takiego, jaki występował przed szkodą. Oznacza to zastosowanie tego samego rodzaju części czy jakości materiałów lakierniczych, jakie były w pojeździe na dzień szkody. A do poszkodowanego należy decyzja, czy będzie naprawiał pojazd, jakimi częściami i materiałami i w jakim zakresie. Jeśli naprawi auto sposobem gospodarczym, z użyciem części alternatywnych lub używanych, może wykonać ją z kwoty odszkodowania wypłaconej bezspornie przez ubezpieczyciela. Lub poszkodowany naprawi albo wyliczy rzeczywistą szkodę, zgodnie z technologią i normami producenta jego pojazdu, z zastosowaniem części tożsamych z tymi z chwili zdarzenia oraz rynkowej stawki roboczogodziny, a okaże się, że wyliczone przez Towarzystwo Ubezpieczeń odszkodowanie pokryje maksymalnie 2/3 wartości szkody.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił