Na co uważać przy likwidacji szkody z oc

Poszkodowany powinien żądać od ubezpieczyciela pełnego pokrycia szkody bez pytania, czy wyraża na to zgodę – mówi Magdalena Rok-Konopa, adwokat, kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Rok-Konopa i Wspólnicy.

Publikacja: 19.10.2021 12:22

Usterka samochodu

Usterka samochodu

Foto: Fotorzepa/Sławomir Mielnik

Pamiętam czasy, gdy na stłuczce, na ubezpieczeniu z OC, można było trochę zarobić, wymienić porysowane zderzaki czy polakierować część auta. Czy to jeszcze możliwe?

Naprawienie szkody powinno polegać na przywróceniu stanu uszkodzonych elementów pojazdu do takiego, jaki występował przed szkodą. Oznacza to zastosowanie tego samego rodzaju części czy jakości materiałów lakierniczych, jakie były w pojeździe na dzień szkody. A do poszkodowanego należy decyzja, czy będzie naprawiał pojazd, jakimi częściami i materiałami i w jakim zakresie. Jeśli naprawi auto sposobem gospodarczym, z użyciem części alternatywnych lub używanych, może wykonać ją z kwoty odszkodowania wypłaconej bezspornie przez ubezpieczyciela. Lub poszkodowany naprawi albo wyliczy rzeczywistą szkodę, zgodnie z technologią i normami producenta jego pojazdu, z zastosowaniem części tożsamych z tymi z chwili zdarzenia oraz rynkowej stawki roboczogodziny, a okaże się, że wyliczone przez Towarzystwo Ubezpieczeń odszkodowanie pokryje maksymalnie 2/3 wartości szkody.

Pozostało 86% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Transformacja napędzana biomasą
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie