- Jak przewoźnik lotniczy powinien liczyć trasę, jeżeli lot z Gdańska do Rzymu składał się z dwóch etapów: Gdańsk – Bruksela oraz Bruksela – Rzym. Bilet był wykupiony na trasę Gdańsk – Rzym, przerwa miała trwać godzinę, ale lot z Gdańska został odwołany. Licząc dwie powyższe trasy jako dwie ortodromy, to łączna trasa lotu wynosi ponad 1500 km.
Czy w związku z tym należy się minimum 400 euro odszkodowania, czy tylko 250 euro zgodnie z rozporządzeniem nr 261/2004/WE, zważywszy, że trasa lotu z Gdańska do Rzymu po ortodromie wynosi tylko 1470 km?
– pyta czytelnik.
Zakładając, że nie ma okoliczności wyłączających odpowiedzialność przewoźnika, czytelnikowi przysługiwać będzie odszkodowanie w wysokości 250 euro. Przy określaniu odległości, od której zależne jest odszkodowanie, podstawą jest ostatni cel lotu, a odległość mierzona jest metodą trasy po ortodromie, tj. po najkrótszej drodze pomiędzy dwoma punktami na powierzchni kuli ziemskiej.
Przypomnę, że zgodnie z przepisami art. 205a i 205b ustawy z 3 lipca 2002 Prawo lotnicze w sprawach uprawnień konsumenta z tytułu opóźnienia lub odwołania lotu stosuje się przepisy rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, uchylającego rozporządzenie (EWG) nr 295/91.