Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.07.2025 16:28 Publikacja: 28.03.2025 04:08
Samochody Tesli stały się częstymi celami ataków w USA i w Europie Zachodniej. Administracja Trumpa twierdzi, że wiele z nich to efekt skoordynowanej akcji skrajnie lewicowych bojówkarzy. Fot. Getty Images
Foto: ETHAN MILLER
Tesla stała się marką, którą obecnie wielu ludzi z lewicowo-liberalnej części spektrum politycznego wręcz kocha nienawidzić. U niektórych z nich hasło „kup Teslę, ocal klimat” zostało zastąpione wręcz przez „spal Teslę, ocal demokrację”. W USA i Europie mnożą się akty wandalizmu wymierzone w auta tej marki, salony ich sprzedaży czy nawet w stacje ładowarek. Część z nich to skoordynowane ataki skrajnie lewicowych bojówkarzy, a część to przejawy indywidualnej histerii. Tesla mierzy się też z bojkotami konsumenckimi oraz przeceną akcji. Jeszcze w grudniu jej papiery były rekordowo drogie, a ich cena zbliżała się do 490 USD. Inwestorzy liczyli na to, że Elon Musk, właściciel tej spółki, będzie miał duży wpływ na administrację Trumpa. Nie pomylili się w tej kwestii, ale wiele decyzji i wypowiedzi Muska wywołało duże kontrowersje polityczne. Musk, kierując Departamentem Efektywności Rządowej (DOGE), wywołał falę zwolnień w amerykańskiej administracji publicznej, a niszcząc agencję USAID odciął od grantów wiele organizacji z całego świata. Przed wyborami w Niemczech poparł nacjonalistyczną partię AfD, co sprawiło, że zaczęto go oskarżać o sympatię do nazizmu. Musk stał się wrogiem publicznym akurat dla ludzi z tej części spektrum politycznego, która najchętniej kupuje samochody elektryczne. Akcje Tesli straciły więc już ponad 40 proc. od szczytu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W Rzymie trwa międzynarodowa konferencja „Rebuild Ukraine”, w której bierze udział ponad 100 krajów gotowych wzi...
Linia lotnicza United Airlines poinformowała we wtorek, że 21 lipca wznowi obsługę połączeń do Tel Awiwu w Izrae...
Komisja Europejska przyznała Ukrainie 76 mln euro dotacji na realizację pierwszego etapu budowy kolei Euro. Od g...
W poniedziałek stanowisko stracił minister transportu Rosji, a chwilę potem znaleziono go martwego. Przez weeken...
Prawie 645 mln złotych zysku netto wypracowały Polskie Porty Lotnicze w 2024 roku. Taki wynik oznacza, że PPL ni...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas