Hongkong znosi zakaz importu chomików

Chomiki były na czarnej liście w związku z ograniczeniami mającymi zapobiegać zakażeniom koronawirusem.

Publikacja: 06.01.2023 13:22

Hongkong znosi zakaz importu chomików

Foto: ISAAC LAWRENCE

Władze Hongkongu zdecydowały, że jeszcze w styczniu zniesiony zostanie zakaz importu chomików, który był elementem restrykcji związanych z ochroną przed pandemią Covid-19. Zakaz sprowadzania uroczych gryzoni wprowadzono rok temu po tym, jak jeden z przypadków koronawirusa u człowieka powiązano ze sklepem zoologicznym. W związku z ryzykiem transmisji koronawirusa ze zwierząt na człowieka dokonano wtedy uboju około 2000 zwierząt.

W tym roku zakaz zostanie jednak zniesiony. Rzecznik Miejskiego Departamentu Rolnictwa, Rybołówstwa i Ochrony zamierza zlikwidować ograniczenie importu chomików w połowie stycznia. Zwierzęta będą jednak testowane na obecność koronawirusa.

- Nasz personel zorganizuje pobieranie próbek od chomików i innych małych ssaków do testów na Covid-19. Będzie można je sprzedać tylko wtedy, gdy wyniki testu będą negatywne - przekazał, cytowany przez BBC, rzecznik Departamentu.

Obrońcy praw zwierząt domagają się, by wznowienie importu oznaczało również najlepszą możliwą opiekę dla zwierząt zarówno w czasie transportu, jak i kwarantanny. Po odkryciu możliwego przypadku transmisji odzwierzęcej w zeszłym roku, gdy wirusa stwierdzono i kilkunastu chomików importowanych z Holandii obrońcy praw zwierząt protestowali przeciwko usypianiu zwierząt.

Naukowcy o tamtej sytuacji mówią, że „była to smutna konieczność”. Koronawirus powodujący Covid może bowiem zarówno zarażać zwierzęta domowe takie jak psy, koty czy chomiki, ale także przenosić się z nich na ludzi. Aczkolwiek, co równocześnie zaznaczają naukowcy, nie ma dowodów na to, by taka transmisja od zwierząt domowych odbywała się łatwo i kontakt z zakażonym zwierzęciem oznaczał pewność zakażenia się koronawirusem.

Znoszenie ograniczeń w imporcie zwierząt domowych jest częścią szerszego procesu znoszenia ograniczeń antycovidowych, które w Hongkongu były jednymi z najbardziej drastycznych na świecie. Aktualnie Hongkong zniósł już większość ograniczeń, podobnie jak Chińska Republika Ludowa.

Transport
Pierwszy czysty statek wycieczkowy. Norweska firma zapowiada rewolucję na morzu
Transport
Pierwszy czarter z Radomia i pierwsza bójka. Pasażerowie na czarnej liście
Transport
Linie lotnicze coraz częściej narzekają na agresję pasażerów
Transport
Lotnictwo odżywa. Ma być więcej pasażerów w samolotach, ale skromne zyski
Transport
Brakuje w Polsce specjalistów do produkcji baterii e-aut