Wcześniej, bo w ostatni piątek z taką inicjatywą wystąpili Czesi i Słowacy. Dla wielu ukraińskich uchodźców skorzystanie z pociągu jest jedyną szansą na wydostanie się z kraju. A pociągi, mimo toczącej się wojny, nadal kursują, w tym także do Polski.

— Z inicjatywy pana premiera Mateusza Morawieckiego, rozmawialiśmy o tym dzisiaj od rana. Prowadziliśmy dyskusję również z zarządem PKP InterCity, który podjął decyzję, że przez najbliższe cztery tygodnie obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie korzystać z przejazdów pociągami PKP InterCity — mówił podczas konferencji w Przemyślu minister Adamczyk. Zwrócił się jednocześnie z apelem do wszystkich przewoźników kolejowych w Polsce i wszystkich organizatorów transportu publicznego, aby dołączyli do tej inicjatywy.

– Zarząd PKP Intercity włączył się w działania na rzecz pomocy uchodźcom wojennym. Dlatego przez najbliższe 4 tygodnie obywatele Ukrainy będą mogli korzystać z przejazdów tego polskiego przewoźnika bezpłatnie. Mamy nadzieję, że dołączą również inni przewoźnicy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Apelujemy do innych przewoźników i organizatorów transportu zbiorowego o podobną inicjatywę. Pomóżmy im bezpiecznie poruszać się po Polsce. Oni szczególnie ufają polskim kolejom – dodał minister Adamczyk, przypominając, że mimo wojny nadal jeżdżą pociągi m.in. na trasie Kijów Pasażerski - Warszawa Wschodnia.

Czytaj więcej

Morawiecki: Węgry popierają odcięcie Rosji od SWIFT

Czeskie koleje w swojej ofercie poszły dalej niż Polska. Nie podały daty końcowej obowiązywania oferty – stwierdzono jedynie, że będzie ona funkcjonować aż do czasu uspokojenia sytuacji na Ukrainie. Na podobne rozwiązanie zdecydowali się także Słowacy, którzy jednak zamknęli bezpośrednie połączenia transgraniczne.

— Pasażerowie, którzy okażą paszport w Republice Ukrainy, mogą podróżować bezpłatnie wszystkimi pociągami Kolei Czeskich na terenie całej Republiki Czeskiej. Pasażerowie ci mogą jeździć wszystkimi naszymi pociągami bez rezerwacji i bez biletów – powiedział rzecznik czeskich kolei, Petr Stahlavsky. W ten sposób Czesi chcą umożliwić Ukraińcom szybkie i sprawne przemieszczenie się do Bogumina, gdzie mogą przesiadać się podróżując do Polski bądź kontynuować podróż na Ukrainę.

Natomiast, jak informuje czeska agencja informacyjna CTK, Koleje Czeskie przekazały również władzom Czech i Ukrainy kilkadziesiąt samochodów do ewentualnej ewakuacji ludności cywilnej z Ukrainy. Firma jest gotowa dostarczyć pojazdy, które będą w stanie zabrać 6 tys. osób. miejsc.

Transport rannych z Ukrainy

Polskie koleje mają także pomagać Ukraińcom rannym podczas działań wojennych. Jak poinformował min. Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w Przemyślu gotowy jest już pociąg z pięcioma wagonami przystosowanymi do transportu rannych. Będą oni przewożeni do tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie — poinformowała TVN24.

W czterech wagonach tego pociągu mieści się pomoc humanitarna dla obwodu lwowskiego, na przyjęcie której gotowe są już władze Lwowa, a pięć jest przystosowanych do przewozu rannych. - W razie potrzeby pociąg sanitarny będzie wjeżdżał do Mościsk, tam odbierał rannych, a następnie jechał do Warszawy, do szpitala na Stadionie Narodowym, skąd po diagnostyce ranni mają być transportowani do szpitali specjalistycznych - przekazał szef KPRM. - Mamy nadzieję, że tych wagonów do transportu rannych nie trzeba będzie wykorzystywać - zastrzegł jednocześnie.

Według informacji podanych przez min. Dworczyka, w poniedziałek pod Lublinem ruszy węzeł transportowy dla pomocy humanitarnej prowadzony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

— Z tego hubu będzie trafiała wszelka pomoc na Ukrainę - ujawnił minister Dworczyk. - Wiemy, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. To co dzisiaj jest możliwe - dowiezienie pomocy humanitarnej do danego miejsca - jutro może się okazać już niemożliwe. Dlatego na bieżąco będziemy tę logistykę, w porozumieniu z MSZ i ukraińskimi partnerami planować. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych jest to tego przygotowana, ma zasoby transportowe i logistyczne - dodał.

Zapowiedział również, że kolejne szczegółowe informacje o działaniu sytemu transportowania pomocy humanitarnej na Ukrainę zostaną podane w poniedziałek. Z kolei jak przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, 120 szpitali w Polsce zadeklarowało pomoc rannym z Ukrainy. - Mamy około siedem tysięcy miejsc przeznaczonych dla osób, które wymagają operacji chirurgicznej lub ortopedycznej, mogą być osoby poparzone, które wymagają pomocy - podał min. Kraska. Jego informacje potwierdził minister zdrowia, Adam Niedzielski. „Pociąg ratunkowy dla blisko 150 rannych już prawie gotowy. Razem z @WaldekKraska rozmawialiśmy z ekipą medyczną oraz służbami mundurowymi które współpracują z @MZ_GOV_PL przy organizacji transportu poszkodowanych z Ukrainy” — napisał min. zdrowia.