Jak zapewnił Morawiecki na Twitterze, premier Węgier Viktor Orbán nie zablokuje decyzji Unii Europejskiej o zakazie korzystania z systemu SWIFT przez Rosję.

„Rozmawiałem dzisiaj ponownie z premierem Węgier V. Orbanem. I po raz kolejny zapewnił mnie o poparciu dla daleko idących sankcji skierowanych wobec Rosji. W tym także o zablokowaniu systemu SWIFT” – napisał polski premier na Twitterze.

Wcześniej w mediach pojawiały się nieoficjalne informacje, że przeciwko tej decyzji są tylko Węgry. Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó zdementował te informacje. „Nigdy nie wypowiedzieliśmy się przeciwko ani jednej propozycji sankcji, niczego nie blokowaliśmy” – napisał na Facebooku.

„Węgry chcą pokoju. Dlatego pracujemy, dlatego negocjuję z przedstawicielami rządów rosyjskich i ukraińskich, aby rozpocząć bezpośrednie dyskusje w Budapeszcie. Dzisiaj też będę prosił przywódców ONZ o pomoc, tutaj w Nowym Jorku” – dodał Szijjártó.

Również Cypr potwierdził, że nie zablokuje tej decyzji, która w praktyce oznacza odłączenie rosyjskich banków od europejskiego systemu finansowego.