Postanowili ją rozwikłać egiptolodzy z Muzeum Egipskiego w Kairze. Podążyli tropem tajemniczej dynastii amarneńskiej, a wraz z nimi ekipa filmowa National Geographic. Tak powstał brytyjski film „Nefertiti i zaginiona dynastia”, który pokaże TVP 2 w niedzielę o godz. 10.40.
Pochodząca z królewskiego rodu Nefertiti była żoną faraona Echnatona. Nie tylko darzył ją miłością, ale także — jak przekazuje historia — uczynił współwładczynią starożytnego Egiptu. W czasie panowania Echnatona, 3300 lat temu, w el Amarnie rozpoczęła się trwająca 20 lat rewolucja. Odmieniła egipską religię i politykę. Nefertiti i Echnaton pozbawili kapłanów władzy, obalili dawnych bogów i ustanowili pierwszą znaną nauce religię monoteistyczną. Oddawali cześć bogowi słońca Atonowi. Faraon stał się najwyższym kapłanem. Królewska para przeniosła stolicę z Teb na pustynię, do el Amarny. Setki lat egipskiej tradycji odeszły do historii, a kapłani ich znienawidzili. Po śmierci faraona przywrócili starych bogów i usunęli wszelkie możliwe ślady jego panowania.
Nefertiti dała Echnatonowi sześć córek, ale nie była jego jedyną żoną. Drugą, choć niższą rangą, była Kija, która urodziła władcy słynnego Tutanchamona. Egiptolog Zahi Hawass sądzi, że Nefertiti potraktowała swego pasierba jak upragnionego potomka i wychowała go jak własnego syna. Później wydała za niego jedną ze swoich córek. Nie wiadomo, co stało się z Kiją, poza tym, że zniknęła w 12. roku panowania Echnatona. Jedna z teorii głosi, że zmarła wkrótce po urodzeniu Tutanchamona.
Naukowcom udało się ustalić miejsce pochówku Echnatona — jest w oddalonej o 300 kilometrów od el Amarny Dolinie Królów i złożone w krypcie opodal grobowca Tutanchamona. Niedaleko tego miejsca, oznaczonego jako stanowisko KV 55, w grobowcu KV 35 spoczywały ciała dwóch kobiet. Wnikliwe badania z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod identyfikacji, m.in. tomografu komputerowego, pomogły ustalić, że jedną z nich jest Kija.
Poszukiwania Nefertiti trwają...