Tytułowy Szatan to 17-letni Adaś Cisowski (Bartosz Fajge), któremu dedukcyjnych zdolności mógłby pozazdrościć sam Sherlock Holmes. Pseudonim nadali mu koledzy z klasy, podziwiając piekielną inteligencję chłopca. O zdolnościach Cisowskiego przekonał się także historyk Gąsowski (Wojciech Malajkat), gdy Adaś przejrzał skomplikowany system odpytywania stosowany przez belfra.
Teraz Gąsowski prosi swojego najzdolniejszego ucznia o pomoc. Niedawno ktoś chciał wykupić zadłużony podwileński dworek jego brata Iwa (Krzysztof Globisz). Gdy ten nie wyraził zgody, z posiadłości zaczęły ginąć... drzwi.
Adaś przyjeżdża na miejsce i szybko odkrywa, że gdzieś w okolicy zakopany jest skarb ukryty przed laty przez napoleońskiego żołnierza. Szatan nie spodziewa się jednak, że na ten sam trop wpadła także szajka przestępców.
Siedmioodcinkowy serial Kazimierza Tarnasa z 2006 roku jest kolejną ekranizacją jednej z najpopularniejszych książek Kornela Makuszyńskiego. W 1960 roku – na jej kanwie – powstał film w reżyserii Marii Kaniewskiej. Obraz cieszył się dużym powodzeniem w kinach – tak jak nakręcona przez Kaniewską rok wcześniej adaptacja „Awantury o Basię” Makuszyńskiego. Dziś jest wspominany przede wszystkim ze względu na debiut aktorski Poli Raksy, obsadzonej przez reżyserkę w roli Wandy, córki państwa Gąsowskich „o pięknych fiołkowych oczach”.
Kazimierz Tarnas nawiązuje do tamtej ekranizacji. Czołówka serialu rozpoczyna się piosenką „Lato, lato”, a Maria Kaniewska występuje jako gospodyni księdza Kazury. Jednak w przeciwieństwie do filmu sprzed ponad 40 lat Tarnas nie uwspółcześnia akcji „Szatana z siódmej klasy”, ale zgodnie z powieścią Makuszyńskiego osadza ją w latach 30. ubiegłego stulecia.