Nazwę nadał jej samozwańczy władca plemienia Galindów, czyli Cezary Kubacki vel Izegus II. Zanim dotarł tu z żoną Marią, tworząc podwaliny pod swoje „państwo”, mieszkał w Warszawie i pracował jako lekarz psychiatra, a potem dyrektor prywatnego centrum leczniczego. Niezadowolony z prowadzonego trybu życia, wyjechał z miasta i osiedlił się w okolicach Iznoty.

Po wnikliwym przestudiowaniu ocalałych dokumentów ustalił, że okolice te od V wieku p.n.e. do XIII wieku zamieszkiwane były przez plemiona Galindów, lud doceniający walory demokracji i żyjący w przyjaźni z naturą. Postanowił wskrzesić i kontynuować chlubne tradycje. W ciągu kilku lat powstały hotel, restauracja i pensjonat dla przyjezdnych. Goście przybywający do Galindii mogą liczyć na wiele atrakcji związanych z obyczajami dawnych mieszkańców tych ziem.

Powstało wiele lochów, rzeźb, rytualny krąg, skansen i labirynt. Kilka razy w roku odbywają się spotkania, w których przybysze mogą wziąć udział nie tylko jako obserwatorzy, ale i uczestnicy obrzędów. Korzystając z wcześniejszych doświadczeń, Kubacki postanowił założyć Międzynarodowe Laboratorium Archaicznych Technik Ekstazy, którego gośćmi będą psychoterapeuci, filozofowie i szamani. Wszyscy spotkają się w nowej podziemnej wiosce.

Ścieżkami Galindii

23.40 | tvp polonia 23.40 | piątek