Wszystko rozpocznie się od „Wieczoru noblistów” (godz. 17.20) – spotkania przyjaciół artysty, które zainaugurowało pierwszą edycję festiwalu literackiego im. Czesława Miłosza. Zaproszeni do udziału poeci: Wisława Szymborska, Irlandczyk Seamus Heaney i Litwin Thomas Venclova wybierali własne wiersze, a także czytali ulubione utwory Miłosza.
Rarytasem będzie z pewnością dokument Marii Zmarz-Koczanowicz „Czarodziejska góra. Amerykański portret Czesława Miłosza” (godz. 18.30). Film powstał ze wspomnień i anegdot, którymi dzielą się z panią reżyser przyjaciele Miłosza, współpracownicy i bliscy. Mówią o jego znaczeniu dla życia intelektualnego Ameryki, opisują rolę, jaką odegrał w propagowaniu dzieł Gombrowicza, Herberta, Szymborskiej. Z tych rozmów wyłania się również portret artysty, który szukał miejsca w obcym mu środowisku. Musiał na nowo określić własną tożsamość.
Świetnym uzupełnieniem filmu Koczanowicz jest „Czesław Miłosz in memoriam” Aleksandry Czerneckiej (godz. 19.35), w którym, dzięki archiwalnym nagraniom, można posłuchać jak poeta czyta swoje ostatnie wiersze.
Dzień z noblistą zakończy film „Dolina Issy” w reż. Tadeusza Konwickiego (godz. 20.10), adaptacja pięknej powieści Miłosza o utraconej krainie dzieciństwa.