Filmowy Skynet coraz bliżej. Microsoft szkoli ChatGPT do kontrolowania robotów

Algorytmy w rodzaju ChatGPT będą sterować dronami i robotami w domach, a także uczyć w szkołach dzieci. To nie jest futurystyczna wizja, to już się dzieje. AI będzie wszędzie.

Publikacja: 14.03.2023 07:32

Bunt maszyn, znany z serii „Terminator”, nie musi być wcale fikcją. Microsoft już szkoli ChatGPT do

Bunt maszyn, znany z serii „Terminator”, nie musi być wcale fikcją. Microsoft już szkoli ChatGPT do sterowania robotami, a przy tym ostrzega, by z tych algorytmów korzystać „ostrożnie”.

Foto: skydance media

Szał, jaki opanował świat na punkcie konwersacyjnej sztucznej inteligencji, zwiastuje początek nowej ery dla technologii AI. Eksperci już wskazują, że zaczął się etap „lata”. Z kolei prognozy IDC przewidują, że wydatki firm na sztuczną inteligencję zaledwie w ciągu trzech lat wzrosną dwukrotnie i sięgną rekordowego poziomu 300 mld dol.

Nauczyciel GPT

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich wkrótce do szkolnych klas wprowadzone zostaną boty. Inteligentne algorytmy – jak te od OpenAI – będą miały za zadanie wspierać nauczycieli (choć jeszcze nie zastępować ich) w edukacji uczniów. ChatGPT i podobne mu rozwiązania dziś są ogromnym wyzwaniem dla szkół i systemu oświaty niedostosowanego do rewolucyjnej technologii. Zakazywanie AI w edukacji to – zdaniem ekspertów – ślepy zaułek. Stąd kolejne uczelnie wyższe otwierają się na wykorzystywanie ChatGPT w pracy studentów (zezwolenie takie wydał choćby prestiżowy brytyjski Uniwersytet w Cambridge). Teraz szkoły w ZEA oficjalnie wdrożą zaawansowane algorytmy w nauce najmłodszych. Ogłosił to Ahmad al-Falasi na szczycie Alef Education Summit odbywającym się – a jakże – w Muzeum Przyszłości w Dubaju.

– Jesteśmy zaangażowani we wdrażanie pionierskich technologii, współpracujemy z partnerami w celu opracowywania nauczycieli sztucznej inteligencji opartych na GPT i rozwijania technologii edukacyjnych, by podnieść poziom systemu edukacji – stwierdził.

Czytaj więcej

Twierdził, że bot Google’a zyskał świadomość. Teraz krytykuje ChatGPT

Według niego pandemia sprawiła, że innowacyjne narzędzia zrewolucjonizowały zajęcia lekcyjne poprzez interaktywne i zdalne nauczenie. Teraz błyskawiczny rozwój AI przechyla szalę. – Wraz z przyspieszeniem rozwoju technologii, która wpływa na edukację, tradycyjne metody nauczania uległy transformacji – przekonuje Al-Falasi.

Zresztą ów rozwój AI świetnie obrazuje historia jej wykorzystania w medycynie. Jak wyjaśnia nam Marcin Szczeciński, kierownik ds. inwestycji w firmie Adamed, analizując kilkadziesiąt lat prac naukowych w dziedzinie komputerowo wspieranej diagnostyki (np. w obszarze radiologii), wymienia się trzy ery sztucznej inteligencji – pierwszą w latach 50. i 60., kolejną w 80. i 90. – Teraz żyjemy w erze trzeciej. Druga era przyniosła rozczarowanie, a po niej nastąpiła „zima AI” – drastyczny spadek zainteresowania tą technologią – wyjaśnia. – Myślę, że teraz mamy środek lata – dodaje Szczeciński.

Wyścig o algorytmy

Boom jest wyraźny. Światowe wydatki na systemy oparte na AI osiągną w br. 154 mld dol. – wylicza IDC. W sumie zakupy oprogramowania, sprzętu i usług w tej branży wzrosną względem 2022 r. o 27 proc. Analitycy szacują, że taka roczna dynamika utrzyma się co najmniej do 2026 r. W efekcie wydatki na systemy AI w ciągu trzech lat skoczą o 100 proc. Pod względem użycia inteligentnych algorytmów wiodącą rolę mają mieć bankowość i handel detaliczny (branże te opanują jedną czwartą rynku). Badania IDC pokazują, iż – w perspektywie kilku lat – w ledwie jednym na 36 przypadków użycia AI wydatki firm na tę technologię nie przekroczą imponującej rocznej dynamiki co najmniej 24 proc. Biznes wie, że bez algorytmów nie przetrwa. – Firmy, które zbyt wolno wdrażają sztuczną inteligencję, w celu zwiększania ludzkich umiejętności, automatyzacji powtarzalnych zadań, dostarczania spersonalizowanych rekomendacji oraz szybkiego i dokładnego podejmowania decyzji opartych na danych, zostaną pozostawione w tyle – przekonuje Mike Glennon, starszy analityk IDC.

Taka wizja niczym magnes przyciąga też inwestorów, którzy pompują strumień pieniędzy do firm AI. To z kolei rodzi obawy, że – jak wyjaśnia nam Dariusz Żuk, prezes AIP Seed – nadmierne inwestycje doprowadzą do przeszacowania ich wartości. – Niemniej ta technologia zmieni nasze życie i w perspektywie najbliższych lat zobaczymy wiele start-upów i produktów AI – zaznacza.

Czytaj więcej

ChatGPT zyskał osobowość. Użytkownik zdecyduje, jaki ma być

Jego zdaniem problemem w przypadku inwestycji w AI są jednak aspekty społeczne i etyczne jej wykorzystania. – A obecnie są one pomijane przez większość przedsiębiorstw, choć w dłuższej perspektywie będą dużym wyzwaniem dla ogółu ludzkości – tłumaczy Żuk.

Wizja z „Terminatora”

Wyzwaniem jest wizja Skynetu, filmowej sztucznej inteligencji, która uzyskała świadomość i obróciła się przeciwko człowiekowi, sterując maszynami. Obraz z „Terminatora” brzmi nierealnie? Otóż Microsoft właśnie szkoli ChatGPT do kontrolowania robotów – miałby on sterować nie tylko ramionami maszyn, ale też dronami czy urządzeniami w naszych domach. „Chcemy ułatwić ludziom interakcję z robotami, bez konieczności uczenia się skomplikowanych języków programowania” – napisał Microsoft na swoim blogu.

Jednocześnie ostrzegł, by użytkownicy ocenili algorytmy przed potencjalnymi wdrożeniami „w prawdziwym życiu” i zachowali „niezbędne środki ostrożności”.

Szał, jaki opanował świat na punkcie konwersacyjnej sztucznej inteligencji, zwiastuje początek nowej ery dla technologii AI. Eksperci już wskazują, że zaczął się etap „lata”. Z kolei prognozy IDC przewidują, że wydatki firm na sztuczną inteligencję zaledwie w ciągu trzech lat wzrosną dwukrotnie i sięgną rekordowego poziomu 300 mld dol.

Nauczyciel GPT

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Robopsy mają zastąpić żołnierzy. Amerykanie prowadzą testy na poligonie
Technologie
Amerykanie skokowo zwiększą liczbę dronów bojowych. Przełomowa technologia
Technologie
Te grupy zawodowe już cierpią przez algorytmy. Najwięksi przegrani boomu AI
Technologie
Prymitywna broń ze starożytności sieje spustoszenie wśród Rosjan. Drony kończą dzieło
Technologie
Sztuczna inteligencja lubi kłamać. Bolesne wpadki firm