„Dane społeczeństwo jest o tyle dobre, o ile będąc członkiem tego społeczeństwa nie odczuwa się tego, że się jest członkiem” – stwierdza przewrotnie Witkacy w jednej ze swoich najwybitniejszych prac. W dramacie opisywany jest okres wielkich przemian wprowadzających nowy system – wielkie zautomatyzowanie.
Rządem automatów kieruje „komitet główny tajnego rządu”, a tajemniczy Oni – wrogowie myśli, indywidualizmu i wrażliwości, dążą do stworzenia społeczeństwa niezdolnego do jakiejkolwiek refleksji, podległego rządom tyranów.
– Choć dramat Witkacego poprzez tytułowych bohaterów odnosi się do polityki w sposób bezpośredni, czasem nieoczekiwanie aktualny, to nie polityka jest jego głównym tematem – mówi o przygotowywanym tekście Jarosław Gajewski. – Jest nim obcość, która zewsząd nas otacza. Najintensywniej doświadczamy jej, gdy samotnie przeciwstawiamy się jakiejkolwiek zbiorowości. Najboleśniej – gdy pojawia się ona między kochającymi się ludźmi. Najdziwniej – gdy rozpoznajemy ją w nas samych – gdy „nie jesteśmy sobą”.
"Oni". Dramat Stanisława Ignacego Witkiewicza, reż. Jarosław Gajewski, wyk. Bartłomiej Magdziarz, Lidia Sadowa, Karolina Wojdała
Collegium Nobilium, ul. Miodowa 22/24, tel. 022 635 96 22, premiera: 22.10, godz. 19, spektakle: 23 – 25.10, godz. 19