13. edycja Premio Europa jest pierwszą, która z okazji Roku Grotowskiego odbywa się w Polsce. Cykl prezentacji sztuk laureatów potrwa od 31 marca do 5 kwietnia.
Lupa pokaże pierwszą część tryptyku „Persona” o Marilyn Monroe tuż po gali, która odbędzie się 5 kwietnia. Wrocławska publiczność zobaczy też „Prezydentki” oraz ośmiogodzinny spektakl „Factory 2”.
Oprócz Krystiana Lupy europejskie nagrody „Nowe rzeczywistości teatralne” odbierze pięciu reżyserów. Guy Cassiers z Belgii pokaże swą sztukę „Sunkren Red”, a Francis Tanguy z Theatre du Radeau – słynny „Ricecar”. Z kolei Węgier Arpad Schilling zaprezentuje happening zarejestrowany w Budapeszcie na wideo. Pippo Delbono do Wrocławia przywiezie „Czas morderców” oraz „Questo buio feroce”. – Sztuki będą grane jedna po drugiej, bo stanowią symboliczną klamrę spinającą dokonania tego włoskiego reżysera – mówi Janina Klass, dyrektor Roku Grotowskiego.
Najbardziej ekstrawagancko zapowiada się prezentacja dzieł Rodrigo Garcii, Hiszpana przez lata mieszkającego w Argentynie, który na cześć swego ojca, z zawodu rzeźnika, uruchomił teatr pod nazwą „Sklep mięsny”. Garcia pokaże sztukę „Arrojad mis cenizas sobre Mickey”, performance z udziałem wrocławskich studentów. Jego sztuka „Matar para comer” zależy z kolei od... skorupiaków.
– Reżyser zażądał homarów i ślimaków określonej wielkości i gatunku – mówi Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Grotowskiego. – Pierwsze znaleźliśmy w Monachium, drugie w Paryżu, ale artysta zastrzegł w kontrakcie, że uzależnia wystawienie sztuki od kondycji homarów.