To trzecia z kolei sztuka Loher, którą przygotowuje Miśkiewicz. Zrealizowany przez niego w 2001 roku „Przypadek Klary” w Teatrze Polskim we Wrocławiu ze znakomitą rolą Kingi Preis został nagrodzony na XLII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, na żywo transmitowała go TVP Kultura.

„Niewina” wyreżyserowana w 2004 roku w Starym Teatrze w Krakowie spotkała się między innymi z uznaniem redakcji miesięcznika „Teatr”, który przyznał za nie Miśkiewiczowi Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2003/2004. Można stwierdzić, że to jemu polski teatr zawdzięcza rozpowszechnienie twórczości Loher.

Niemiecka autorka bywa zaliczana do grona brutalistów obok Marka Ravenhilla i Sary Kane. Absolwentka germanistyki i filozofii w Monachium oraz dramatopisarstwa w berlińskiej Hochschule der Künst za swoje dramaty analizujące szaleństwo współczesnego świata została uhonorowana nagrodą Fundacji Autorów z Frankfurtu, promocyjną Nagrodą im. F. Schillera oraz Nagrodą im. J. Lenza i Literacką Nagrodą w Hanowerze. Do tej pory największą popularnością cieszy się jej sztuka „Przypadek Klary” – portret młodej dziewczyny, która na próżno usiłuje się buntować przeciw ogłupiającej pracy i zakłamanym bliskim.

„Całopalenie” jest z kolei portretem zbiorowym „zrujnowanej dzielnicy bez przyszłości” i jej mieszkańców związanych poczuciem winy. Wypadek samochodowy, w którym ginie ośmioletni chłopiec, krzyżuje przypadkowo losy sąsiadów i pojawiającego się wśród nich Obcego – Rabe Kruka – jedynego naocznego świadka zdarzenia. To właśnie on, rodzice chłopca, przyjaciel kierowcy samochodu i jego właścicielka wspólnie będą próbowali wyłuskać prawdę w sprzecznych relacjach na temat tego wydarzenia.

[i]„Całopalenie”, dramat Dei Loher, reż. Paweł Miśkiewicz, wyk. Mariusz Benoit, Joanna Drozda, Teatr Dramatyczny, plac Defilad 1, bilety: 25 – 70 zł, rezerwacje: tel. 022 656 6865, spektakle: wtorek (26.05) – czwartek (28.05), godz. 19.30[/i]