Dziś, na inaugurację zobaczymy „Dwanaście stacji", adaptację poematu Tomasza Różyckiego dokonaną przez Mikołaja Grabowskiego w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Poemat Różyckiego wyróżniony Nagrodą Kościelskich to pisana wierszem opowieść o rodzinie z okolic Lwowa, przesiedlonej na Opolszczyznę. Nostalgia miesza się tu z humorem, ironia zaś z powagą.
- Zachwyciłem się tym tekstem, bo jego tradycja jest tradycją gawędy szlacheckiej. A ja tę gawędę "uprawiam" od 30 lat albo i więcej począwszy od "Pamiątek Soplicy" - powiedział reżyser spektaklu Mikołaj Grabowski.
W programie tegorocznych Spotkań znajdzie się nowe odczytanie klasyki, Czechowa i Szekspira, utwory duetu Strzępka-Demirski, inscenizacja Doroty Masłowskiej, komedia obozowa a nawet musical o Frankensteinie. Do Warszawy przyjadą „Pieśni Leara" teatru Pieśń Kozła, triumfator festiwalu w Edynburgu,Po długiej przerwie będzie okazja obejrzeć przedstawienia jednej z czołowych scen dramatycznych w Polsce, czyli łódzkiego Teatru im. Jaracza. Zaprezentuje ona dwa spektakle „Ryszarda III" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego,oraz „Posprzątane" czyli nagrodzoną Pulitzerem sztukę Sarah Ruth w inscenizacji Mariusza Grzegorzka .
Mający w ostatnich latach dobrą passę Teatr Polski z Bydgoszczy przyjedzie z czechowowskim „Wiśniowym sadem" Pawła Łysaka. W programie pojawi się też inscenizacja najgłośniejszej książki Doroty Masłowskiej „Paw królowej" , którą w Starym Teatrze zrealizował Paweł Świątek. Obejrzymy też polską premierę „Filokteta" w reżyserii Barbary Wysockiej, spektakl Teatru Polskiego we Wrocławiu. Teatr Rozrywki z Chorzowa pokaże „Położnice szpitala św. Zofii" duetu Monika Strzępka Paweł Demirski. Jan Klata zaprezentuje „Tytusa Andronicusa" koprodukcję Teatru Polskiego we Wrocławiu/ Staatsschauspiel w Dreźnie , Muzyk i reżyser Tomasz Hynek wróci do trenów Jana Kochanowskiego w widowisku "A ja, Hanna" a Wojciech Kościelniak zaprezentuje musical o Frankensteinie. Z Teatru Zagłębia w Sosnowcu przybędzie "Korzeniec". Utwór Zbigniewa Białasa nazywany jest sosnowiecką "Ziemię obiecaną". Wyreżyserowana przez Remigiusza Brzyka inscenizacja święci triumfy na festiwalach teatralnych w całym kraju.Sporo dyskusji wywoła z pewnością muzyczna komedia o Holokauście, czyli "Komedia obozowa" w reżyserii Łukasza Czuja z Legnicy.
W trakcie trwania 33 WST bedą też tzw. Małe Spotkania, prezentujące najciekawsze przedstawienia lalkowe. Gościem specjalnym WST będzie Teatr im. Katony z Budapesztu, który przywiezie węgierską wersję „Naszej klasy" Tadeusza Słobodzianka.