Zofia Kucówna najbardziej twórcze lata spędziła bowiem z Adamem Hanuszkiewiczem. Może właśnie dlatego na pierwszym miejscu zawsze stawiała teatr. To ona w Kabarecie Starszych Panów zaśpiewała po raz pierwszy „Kaziu zakochaj się", a w STS piosenkę Agnieszki Osieckiej o okularnikach. Już w młodości okazało się, że ma talent plastyczny, w okresie dojrzałym błysnęła talentem literackim.
Przez wiele lat mocno poświęciła się działalności społecznej, włączyła się w pomoc internowanym podczas stanu wojennego, zajmowała się Domem Aktora Weterana w Skolimowie. Jest rodowitą warszawianką, choć zdecydowała się na studia aktorskie w krakowskiej PWST. Ukończyła je w 1955 roku. Debiutem scenicznym były „Ballady i romanse" w krakowskim Teatrze Młodego Widza. To przedstawienie zapoczątkowało jej wieloletni „romans" z poezją, który trwa do dziś. Po Krakowie kilka sezonów spędziła w lubelskim Teatrze im. Osterwy.
Zofia Kucówna w piosence "Kaziu, zakochaj się"
Tam Jerzy Goliński obsadził ją w roli Nory w „Domu lalki" i to był jej pierwszy sceniczny sukces. Następne, już po powrocie do Warszawy, łączą się z nazwiskiem Adama Hanuszkiewicza. Kucówna, przez wiele lat żona Hanuszkiewicza, była gwiazdą i muzą jego przedstawień. Lata 60. spędzone w kierowanym przez niego Teatrze Powszechnym, a potem aż do wprowadzenia stanu wojennego — Narodowym to najbardziej twórczy czas tego małżeńsko-artystycznego duetu. Aktorka zagrała m.in. Pannę Młodą w „Weselu" Wyspiańskiego (1963), Sonię w „Zbrodni i karze" według Dostojewskiego (1964), Panią Wąsowską w „Panu Wokulskim" według „Lalki" Prusa (1967) i Dianę w „Fantazym" Słowackiego (1967). Na scenie Teatru Narodowego była m.in. Żoną w „Nie-Boskiej Komedii" Zygmunta Krasińskiego (1969) czy emanującą erotyzmem Gertrudą, matką szekspirowskiego Hamleta (1970), utrzymaną w komediowej konwencji Maszą w „Trzech siostrach" Czechowa (1971) i Lady Makbet w „Makbecie" Szekspira (1972). W 1973 roku stworzyła jedną z najciekawszych ról z tego okresu – Berty w „Wygnańcach" Joyce'a w reżyserii Andrzeja Łapickiego (Teatr Narodowy).