Spektakl „1989” nareszcie zostanie pokazany w TVP

Musicalowy szlagier o tym, jak tworzyła się Solidarność i jak doszło do Okrągłego Stołu, pokaże w poniedziałek 27 maja Teatr TV w formie transmisji z Teatru im. Słowackiego w Krakowie.

Publikacja: 27.05.2024 04:30

„1989” wyreżyserowała Katarzyna Szyngiera, za muzykę odpowiada jeden z najlepszych polskich producen

„1989” wyreżyserowała Katarzyna Szyngiera, za muzykę odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej „Webber” Mikosz

Foto: Łukasz Barczyk

Ten spektakl ma już swoją legendę – jest frekwencyjnym hitem, superprodukcją, która objechała najważniejsze festiwale i zdobyła najważniejsze nagrody. Zobaczymy postaci, które zmieniły historię Polski, doprowadziły do bezkrwawego upadku PRL i powstania III RP. To m.in. Wałęsowie, Frasyniukowie, Kuroniowie, Borusewiczowie, bo liczą się nie tylko politycy, ale także ich żony. Pojawiają się Jaruzelski i Kwaśniewski.

Czytaj więcej

Musical „1989”. Niech się Polska obudzi

Przypomniano legendy Solidarności z ich blaskami i cieniami

Niesamowita jest historia tworzenia musicalu, który powstał w Teatrze im. Słowackiego. Po premierze „Dziadów” dyrektor Krzysztof Głuchowski oraz zespół byli szykanowani i mobbowani politycznie i ekonomicznie przez funkcjonariuszy Zjednoczonej Prawicy. W czasie, gdy wszystko wskazywało, że jej rządy będą trwać trzecią kadencję – padło hasło, że jest nam potrzebny pozytywny mit, który da nadzieję na zmianę. Dlatego przypomniano legendy Solidarności z ich blaskami i cieniami, jako ludzi z krwi i kości, w chwilach miłości i dramatów, z których starali się wychodzić obronną ręką.

Po tym jak Ministerstwo Kultury Piotra Glińskiego wycofało się z zadeklarowanego już współprowadzenia teatru, budżet „1989” wsparły samorządy Pomorskiego i Gdańska, gdzie narodziła się Solidarność, i Gdański Teatr Szekspirowski.

Czytaj więcej

"1989": rap wskrzesza Solidarność

„1989” wyreżyserowała Katarzyna Szyngiera, za muzykę odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej „Webber” Mikosz. Pomysłodawcą był Marcin Napiórkowski, który napisał scenariusz z Katarzyną Szyngierą i Mirosławem Wlekłym. Choreografia – Barbara Olech. Kreację w rytm rapu stworzył cały zespół.

Teatr
Po Monice Strzępce Wojtek Faruga zostanie powołany na szefa Teatru Dramatycznego
Teatr
Krystian Lupa i najlepszy zagraniczny spektakl we Francji
Teatr
Wielka gwiazda Starego Teatru nie żyje. Zmarła Izabela Olszewska
Teatr
Nie żyje Jan Szurmiej
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Teatr
Marszałek Małopolski przegrał. Dyrektor Krzysztof Głuchowski nie jest już odwoływany z Teatru Słowackiego
Teatr
Berlińskie Spotkania Teatralne. O tym, jak krytykowany przez recenzentkę choreograf zaatakował ją psią kupą