Przegląd po raz pierwszy zorganizowany został w 2005 roku przez grupę absolwentów białostockiej Akademii Teatralnej. Pod egidą Stowarzyszenia Promocji Artystycznej Marcin Bartnikowski, Robert Drobniuch i Dagmara Sowa rozpoczęli cykliczną akcję mającą prowokować do społecznego dialogu, budzić fascynację teatrem, promować młodych twórców.
W ramach Białegosztuku wystąpiły dotychczas uznane zespoły z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Czech m.in: Teatr Porywacze Ciał, Figurentheater Wilde&Vogel, Playground, Hnos Oligoz, Teatr Novogo Fronta. Stałym elementem programu są otwarte czytania dramatu współczesnego i spotkania z ich autorami. Brali w nich udział m.in. Krzysztof Bizio, Wiesław Szymański, Marta Guśniowska, Tomasz Man, Maciej Kałach, Michał Walczak, Paweł Jurek.
Starania organizatorów wspierają i doceniają miejscy włodarze. Białysztuk może też liczyć na gościnność lokalnych instytucji kulturalnych – Akademii Teatralnej i Białostockiego Teatru Lalek, gdzie prezentowana jest większość spektakli.
W ciągu kliku dni można zobaczyć spektakle, pokazy studentów białostockiej Akademii Teatralnej , filmy animowane i koncerty ( m.in., pierwszej żeńskiej grupy perkusyjnej w Polsce - Mamatucada z Wrocławia). Jak zawsze nie obędzie się bez czytania dramatu i spotkania z jego autorem, tym razem Arturem Pałygą. Nie zabraknie też licznych gości z zagranicy , w dużej mierze za sprawą projektu SONE, w który wpisuje się Białysztuk.
SONE jest wspólną inicjatywą Schaubude Berlin, Stowarzyszenia Promocji Artystycznej / Kompanii Doomsday (Białystok), Figurentheater LILARUM (Wiedeń) i Lindenfels Westflügel (Lipsk). Nazwa oznacza geograficzną przekątną, wyobrażenie osi, która biegnie z południowego zachodu na północny wschód, przecinając Europę. Na niej zawiązała się współpraca między teatrami i grupami artystycznymi, mająca skłaniać do refleksji nad współczesnymi kierunkami rozwoju teatru wizualnego i teatru ożywionej formy.