– Sięgamy po suche fakty, reportaże, dokumenty, próbując przedstawić je za pomocą najprostszych środków teatralnych – wyjaśnia ideę cyklu jego pomysłodawca Marcin Liber. – Nie przygotowujemy przedstawienia, ale czytanie performatywne, jedną z moich ulubionych form scenicznych.

W pierwszej odsłonie „Suchego Doku” usłyszymy reportaże z książki „20 lat wolnej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła”.

– Punktem wyjścia i pierwszym z reportaży, na który się zdecydowałem, była historia Jana B., opisana przez Katarzynę Surmiak-Domańską – opowiada Liber. – To polski homofob nacjonalista, który z jednej strony rzuca tekstami, które jeżą włosy na głowie, z drugiej pokazuje szczerze myślenie części społeczeństwa. Zajęliśmy się tym tekstem dość przewrotnie. Po pierwsze usłyszymy go w Instytucie Teatralnym, który skupia wokół siebie liberalne środowiska. Po drugie przeczyta go Adam Woronowicz, który kojarzy się przede wszystkim z rolą księdza Popiełuszki – zachęca.

W projekcie biorą udział Magdalena Popławska, Tomasz Tyndyk, Jacek Poniedziałek oraz Krzysztof Skonieczny. Czytaniu będzie towarzyszyć na żywo nowa grupa muzyczna Macia Morettiego – 60 Minut Projekt.

Początek o godz. 19, wstęp wolny.