Sojusznicy torysów nie chcą brexitu bez umowy

Demokratyczna Partia Unionistyczna, parlamentarny sojusznik Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin nie chce, aby Wielka Brytania wyszła z UE bez umowy - powiedział w rozmowie z Radiem RTE parlamentarzysta DUP, Jeffrey Donaldson.

Aktualizacja: 25.07.2019 11:31 Publikacja: 25.07.2019 10:21

Sojusznicy torysów nie chcą brexitu bez umowy

Foto: AFP

Bez poparcia DUP w Izbie Gmin rząd Borisa Johnsona nie dysponuje większością. Tymczasem Johnson, który w środę zastąpił Theresę May na stanowisku szefa rządu obiecał Brytyjczykom, że wyprowadzi Wielką Brytanię z UE do 31 października, nie wykluczając przy tym twardego brexitu w sytuacji, w której UE nie zgodzi się na zmiany w umowie wynegocjowanej przez May.

- Stawiamy sprawę bardzo jasno, chcemy opuścić UE z umową, to jest nasz priorytet. Nie chcemy realizować scenariusza bez umowy - powiedział Donaldson w rozmowie z RTE Radio.

Jednocześnie Donaldson stwierdził, że choć DUP nie chce wyjścia bez umowy, to jednak partia ta nie dołączy się do działań w parlamencie, które mają przeciwdziałać twardemu brexitowi i nie oświadczy, że opcja twardego brexitu w ogóle nie wchodzi w grę.

Jak stwierdził Donaldson groźba twardego brexitu jest najpoważniejszym argumentem brytyjskiego rządu w negocjacjach z Brukselą.

Zwycięstwo Johnsona w wyborach na nowego lidera torysów ogłoszono 23 lipca. 160 tys. członków partii wybierało nowego lidera spośród dwójki: Boris Johnson (były szef MSZ, były mer Londynu) i Jeremy Hunt (obecny szef MSZ). Ten pierwszy otrzymał 92 153 głosów. Hunta wybrało 46 656 członków Partii Konserwatywnej. Frekwencja w głosowaniu wyniosła 87,4 procent.

Dwójkę kandydatów na stanowisko szefa partii i premiera wyłonili w serii głosowań posłowie Partii Konserwatywnej. Ostatecznego wyboru dokonali wszyscy członkowie partii. To pierwszy w historii Wielkiej Brytanii przypadek, gdy członkowie partii wybierają de facto nowego premiera. W przeszłości dwukrotnie zdarzyło się natomiast, że zmiany premiera dokonywali parlamentarzyści rządzącej partii. W 1976 roku Jim Callaghan, następca Harolda Wilsona, został premierem po tym jak wybrali go na stanowisko lidera partii parlamentarzyści Partii Pracy. W 1990 roku w ten sam sposób zmienił się premier z Partii Konserwatywnej - John Major zastąpił wówczas Margaret Thatcher.

W środę Theresa May złożyła dymisję na ręce królowej Elżbiety II. Tego samego dnia królowa powierzyła misję stworzenia nowego rządu nowemu liderowi torysów.

W związku ze zwycięstwem Johnsona w wyborach z rządu odeszli m.in. kanclerz skarbu Philip Hammond i minister sprawiedliwości David Gauke. Ten pierwszy ma stać na czele wewnętrznej opozycji wobec Johnsona, która przygotowuje plan przeciwstawienia się własnemu rządowi, jeśli ten będzie zmierzać do twardego brexitu. W takim wypadku - zdaniem brytyjskich mediów - możliwe jest nawet, że kilkunastu torysów zagłosuje za wotum nieufności wobec własnego rządu.

Boris Johnson zapowiedział, że jako premier Wielkiej Brytanii na pewno doprowadzi do brexitu do 31 października. Johnson jest przekonany, że uda mu się wynegocjować nową umowę ws. brexitu z UE, ponieważ umowa wynegocjowana przez Theresę May jest "martwa".

Johnson zadeklarował też, że jest gotów przeprowadzić tzw. twardy brexit - czyli brexit bez umowy. Przeciwko takiemu rozwiązaniu przeciwna jest jednak część parlamentarzystów Partii Konserwatywnej. Niektórzy z nich deklarują, że gdyby rząd Johnsona zmierzał do twardego brexitu, zagłosowaliby za wotum nieufności dla własnego gabinetu, co oznaczałoby przedterminowe wybory do Izby Gmin.

Do zmiany premiera dochodzi po tym, jak w związku z impasem ws. brexitu, spowodowanym trzykrotnym odrzuceniem przez Izbę Gmin umowy wynegocjowanej z UE przez Theresę May, Bruksela musiała opóźnić datę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii (pierwotnie miało do tego dojść 29 marca) - najpierw na 12 kwietnia/22 maja, a potem na 31 października.

W tzw. głosowaniach orientacyjnych przeprowadzonych w Izbie Gmin żadne z rozwiązań impasu, alternatywnych wobec umowy Theresy May, nie zdobyło większości. Najbliżej większości była propozycja wejścia przez Wielką Brytanię w unię celną z UE po brexicie.

Umowa wynegocjowana przez May była za każdym razem odrzucana m.in. głosami części posłów Partii Konserwatywnej i popierającej rząd Demokratycznej Partii Unionistycznej. Powodem sprzeciwu polityków partii rządzącej wobec umowy brexitowej wynegocjowanej przez szefową rządu jest zawarty w niej mechanizm tzw. backstopu, czyli tymczasowe pozostanie przez Wielką Brytanię w unii celnej z UE, aby uniknąć odtworzenia regularnej granicy celnej między Irlandią a Irlandią Północną, co stałoby w sprzeczności z postanowieniami tzw. porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku, które zakończyło konflikt w Irlandii Północnej.

W związku z drugim przełożeniem daty brexitu na Wyspach musiały odbyć się wybory do PE, które wygrała Partia Brexitu Nigela Farage'a, a torysi ponieśli w nich największą porażkę w wyborach powszechnych w swojej historii.

May podała się do dymisji 7 czerwca. Premierem Wielkiej Brytanii była od 2016 roku, od czasu referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z UE, po którym do dymisji podał się David Cameron.

Brytyjczycy podjęli decyzję o wyjściu z UE w referendum z 23 czerwca 2016 roku. Za wyjściem z Unii głosowało 51,89 proc. respondentów, przeciw - 48,11 proc. Zwolennicy pozostania w UE stanowili większość spośród głosujących w Szkocji (62 proc.) oraz Irlandii Północnej (56 proc.), a także na Gibraltarze (95,9 proc.).

Bez poparcia DUP w Izbie Gmin rząd Borisa Johnsona nie dysponuje większością. Tymczasem Johnson, który w środę zastąpił Theresę May na stanowisku szefa rządu obiecał Brytyjczykom, że wyprowadzi Wielką Brytanię z UE do 31 października, nie wykluczając przy tym twardego brexitu w sytuacji, w której UE nie zgodzi się na zmiany w umowie wynegocjowanej przez May.

- Stawiamy sprawę bardzo jasno, chcemy opuścić UE z umową, to jest nasz priorytet. Nie chcemy realizować scenariusza bez umowy - powiedział Donaldson w rozmowie z RTE Radio.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 764
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 763
Świat
Pobór do wojska wraca do Europy. Ochotników jest zbyt mało, by zatrzymać Rosję
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 762
Świat
Ekstradycja Juliana Assange'a do USA. Decyzja się opóźnia