List do Antonio Guterresa podpisali przedstawiciele Rosji, Chin, Iranu, Syrii, Korei Północnej, Wenezueli i Kuby. – Cyniczni politykierzy i oportuniści – powiedział amerykańskiemu magazynowi „Foreign Policy" jeden z zachodnich dyplomatów o autorach listu.
Wcześniej jednak sam sekretarz generalny ONZ wezwał przywódców G20 do zdjęcia sankcji. „To jest czas solidarności, a nie izolacji" – napisał, prosząc o złagodzenie restrykcji, które umożliwiłoby dostarczanie „żywności, podstawowych leków i pomocy medycznej w walce z koronawirusem".
Spośród państw objętych różnymi sankcjami listu siedmiu nie podpisało Zimbabwe. Prawdopodobnie dlatego, że w kraju odnotowano niewiele przypadków zachorowań i miejscowe władze nie czują zagrożenia. Jednak w Korei Północnej oficjalnie nie ma ani jednego chorego, a mimo to podpisała list. Wcześniej „Financial Times" informował, że komunistyczne władze tajnie zwracały się do różnych organizacji międzynarodowych i krajów z prośbą o dostarczenie testów wykrywających wirus. „Władze mają odpowiednią ilość (dla siebie – red.) i wiedzą, jak ich używać, ale nie wystarcza ich (dla wszystkich mieszkańców – red.)" – powiedział gazecie anonimowy urzędnik brytyjski. Mimo to gdy Korea Południowa zaproponowała współpracę w zwalczaniu epidemii, Pjongjang nawet nie odpowiedział.
Głównym jednak problemem pozostaje Iran, który jest jednym z epicentrów epidemii, a jego władze nie dają sobie z nią rady. Od tygodnia Teheran domaga się zdjęcia sankcji, USA zaproponowały jednak pomoc humanitarną. – Oferują nam szklankę brudnej wody, odcinając jednocześnie od czystego źródła – odpowiedział prezydent Hasan Rouhani. W dodatku Iran publicznie oskarżył Waszyngton o to, że to on wyprodukował wirusa epidemii.