Korespondencja z Brukseli
Unijni ministrowie finansów przyjechali do Brukseli na pierwsze spotkanie na szczeblu politycznym dotyczące nowego traktatu fiskalnego, który ma wzmocnić dyscyplinę budżetową w strefie euro. Jacek Rostowski miał podczas spotkania zgłosić polski postulat uczestnictwa krajów spoza strefy euro w euroszczytach. Sprawa ta była także przedmiotem rozmowy premiera Donalda Tuska z przewodniczącym Rady UE Hermanem Van Rompuyem.
W czwartym, najnowszym projekcie przygotowanym w trakcie negocjacji dyplomatycznych pojawiła się propozycja zapraszania krajów spoza euro, które podpiszą traktat na „co najmniej jeden" szczyt w roku. Agenda przewiduje zaś „co najmniej dwa" szczyty w roku. Polska zamierza przekonać partnerów do większej otwartości. Ma na to czas do szczytu unijnych przywódców, 30 stycznia, który zatwierdzi nowy traktat.
Ranga traktatu
– Dokument w obecnej wersji nabiera rumieńców, pojawiają się pewne gesty pod adresem państw spoza strefy euro, a także Parlamentu Europejskiego. Ważna jest obietnica, że umowa będzie włączona do unijnych traktatów, co nie grozi tworzeniem dwóch UE.
Ewolucja jest pozytywna, a teraz rzeczą krajów takich jak Polska czy Dania jest wzmocnienie tendencji, która czyni z krajów spoza strefy euro partnerów tego przedsięwzięcia, a nie kraje łaskawie dopraszane – powiedział polskim dziennikarzom Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. budżetu.