Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas "ma nadzieję, że Obama będzie nadal czynił wysiłki, by zaprowadzić pokój na Bliskim Wschodzie" - przekazała palestyńska agencja prasowa Wafa.
12:17
"To nie jest wspaniałe zwycięstwo Baracka Obamy. Prezydent pozostanie prezydentem. Ale Amerykanie nie wybrali go dlatego, bo uważali, że jego pierwsze cztery lata były świetne i przekonujące. Obywatele USA byliby na pewno gotowi zwolnić Obamę. Jednak nie byliby gotowi zatrudnić na jego stanowisku Mitta Romneya. Wizerunek Republikanina był zanadto zły" - pisze niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" w internetowym wydaniu. Według komentatora gazety Obama uczynił z wyborów referendum na temat charakteru Romneya - i wygrał.
11:56
Bywalcy Harry's New York Bar w Paryżu i tym razem nie pomylili się, "głosując" w amerykańskich wyborach prezydenckich. W środę rano okazało się, że na Baracka Obamę oddali 305 głosów, a na Mitta Romneya 182.
Swe preferencje wyborcze deklarują w tym paryskim barze z tradycjami goście, legitymujący się amerykańskimi paszportami. Już 19 razy trafnie wytypowali zwycięzcę, a pomylili się tylko dwukrotnie.
11:43
Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził nadzieję, że zwycięstwo Baracka Obamy we wtorkowych wyborach w USA będzie miało pozytywny wpływ na relacje Rosji z USA - przekazał rzecznik Putina Dmitrij Pieskow.
Kontynuację współpracy z USA zapowiedział rosyjski MSZ.
- Na Kremlu przyjęto nader pozytywnie informację o zwycięstwie Obamy w wyborach. Wyrażamy nadzieję, że pozytywne inicjatywy w dwustronnych relacjach i we współpracy Rosji i USA na arenie międzynarodowej i na rzecz bezpieczeństwa i stabilności na świecie, będą dalej rozwijane i udoskonalane - oświadczył Pieskow. Zapowiedział, że Putin zatelefonuje do Obamy, by złożyć mu gratulacje.
11:12
Amerykanista Jan Misiuna w rozmowie z rp.pl przekonuje, że Romney był idealnym rywalem dla Obamy. - To była fatalna kandydatura. Ponadto musiał zabiegać o głosy radykalnego skrzydła, zniechęcił tym centrowych wyborców - przypomina.
Jego zdaniem Obamie pomogło to, że "prowadził kampanię w sposób metodyczny i systematyczny, bo takim jest człowiekiem". Misiuna uważa, że finansowa przewaga Romneya miała słabe podstawy. Obama miał mniej środków, ale zebrał więcej datków. - Pieniądze, które pochodzą bezpośrednio od wyborców przekładają się na poparcie - uważa politolog i przywołuje przykład Carly Fioriny, która w 2010 r. startowała do Senatu w Kalifornii. Przegrała wybory w znaczący sposób mimo że wyłożyła na kampanię 140 milionów dolarów. Standardowo na tego typu rywalizację przeznacza się 8 milionów dolarów, ale większość datków pochodzi od wyborców.
10:45
Ewa Kopacz: Dla nas Polaków to też jest pewnego rodzaju nauczka
10:21
Obama miał mocne wsparcie rodziny. Tak wygranej życzyła mu babcia.
10:19
Prezydent Francji Francois Hollande wyraził zadowolenie ze zwycięstwa Baracka Obamy w wyborach prezydenckich w USA. Jego zdaniem głosując na Obamę Amerykanie wybrali "otwartą i solidarną Amerykę, w pełni zaangażowaną na arenie międzynarodowej".
10:14
"Dalsze cztery lata" - napisał ponownie wybrany prezydent na Twitterze i dołączył do tego wpisu zdjęcie, na którym obejmuje swą małżonkę Michelle. Ponad 400 tysięcy internautów przesłało to zdjęcie dalej. W kolejnych tweetach Obama dziękował swoim wyborcom.
10:10
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski był pytany w Sejmie, czy druga kadencja będzie dla Obamy trudniejsza. - (Dla Obamy) osobiście, to pewnie łatwiejsza, bo już nie musi zabiegać o drugą kadencję, więc ma większe pole manewru, ale oczywiście problemy pozostają - przede wszystkim zadłużenie, deficyt budżetowy. Ameryka musi swoją obecność międzynarodową skroić do swoich możliwości - ocenił.
Czytaj więcej
10:03
Niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Niemiec Joachim Gauck pogratulowali Obamie ponownego wyboru na urząd prezydenta USA. Merkel zaprosiła jednocześnie Obamę do Niemiec.
09:55
"Polskę i Stany Zjednoczone od lat łączą więzy tradycyjnej przyjaźni i sojuszniczej współpracy. Wierzę, że Pańskie przywództwo przyczyni się do dalszej intensyfikacji partnerskich relacji pomiędzy naszymi narodami oraz zacieśnienia kontaktów politycznych, wojskowych, gospodarczych i kulturalnych" - napisał prezydent Bronisław Komorowski w gratulacjach Obamy.
09:39
Serwis 300polityka przypomina, że w USA wyborcy Obamy są nazywani "lemingami".
(zrzut ekranu z serwisu 300polityka.pl)
09:22
- Unia Europejska nie jest liczącym się graczem globalnym, więc obecny prezydent USA zachowuje się pragmatycznie. Robi to, co jest dla niego ważne wspólnie z Londynem, Paryżem i Berlinem. Rację niestety mają ci komentatorzy amerykańscy, którzy mówią, że pani Ashton nie jest partnerem do rozmowy - komentował w Radiu Zet były premier i minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz.
09:20
Premier Izraela Benjamin Netanjahu pogratulował Obamie reelekcji i ocenił, że strategiczny sojusz między Waszyngtonem a Tel Awiwem jest "silniejszy niż kiedykolwiek".
09.17
Wyborom towarzyszyły różne referenda. W Kolorado marihuana jest legalna.
W stanach Maryland i Maine wyborcy zalegalizowali małżeństwa homoseksualne. Są one już legalne w siedmiu stanach i w stolicy USA, Waszyngtonie.
W stanach Kolorado i Waszyngton w referendum zaaprobowano rekreacyjne zażywanie marihuany. W USA po raz pierwszy zalegalizowano ją tym samym nie tylko dla celów medycznych.
Mieszkańcy stanu Oregon wypowiedzieli się natomiast przeciwko legalizacji uprawie, sprzedaży i posiadaniu marihuany. W Kalifornii trwa obliczanie głosów w plebiscycie w sprawie zniesienia kary śmierci w tym stanie.
09:00
Przywódca Chin Hu Jintao pogratulował Barackowi Obamie zwycięstwa wyborczego w walce o drugą kadencję i podkreślił gotowość swego kraju do dalszej współpracy z Ameryką.
- Chiny są gotowe, by współpracować ze stroną amerykańską, czynić dalsze wysiłki na rzecz nowego, większego postępu w budowaniu partnerstwa Chin i USA, które przyniesie większe korzyści obu narodom, jak i ludziom na świecie - oświadczył chiński prezydent.
08:26
Po przemówieniu Obamy goście ambasady USA w Warszawie bili brawo. Potem sala zaczęła pustoszeć. Spotkanie trwa do godziny 10-tej, ale uczestniczą w nim już prawie sami pracownicy ambasady.
08:18
Kandydat republikanów dysponował większymi funduszami, ale przegrał wyborczą walkę. Zdaniem konsultanta politycznego Eryka Mistewicza to dowód, że pieniądze nie wygrywają wyborów. - Postuluję przyjęcie rozwiązań francuskich w Polsce. Tam jest zakaz wydawania pieniędzy na tradycyjną reklamę w czasie kampanii wyborczych. Pochłania ona mnóstwo pieniędzy, a jak widać po przykładzie Stanów Zjednoczonych, nie jest do końca efektywna - powiedział rp.pl Mistewicz.
07:57
Większość w niższej izbie parlamentu USA - Izbie Reprezentantów, utrzymali we wtorkowych wyborach Republikanie, co oznacza, jak pisze agencja Associated Press, dalsze starcia z Demokratą Barackiem Obamą, wybranym na drugą kadencję prezydencką.
07:45
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron pogratulował "swojemu przyjacielowi" Obamie na Tweeterze.
07:36
To Wy potwierdziliście ducha, który podniósł ten kraj z dna rozpaczy. Dziękuję Wam! - powiedział Barack Obama. - Dla Stanów Zjednoczonych najlepsze dopiero nadejdzie. Chcę podziękować każdemu Amerykaninowi, który dziś głosował, czy mieliście znak wspierający Obamę, czy znak wspierający Romneya. Chcę podziękować Mittowi Romneyowi i Paulowi Ryanowi za ciężką pracę; mojemu przyjacielowi Joe Bidenowi za wsparcie. Nie byłoby mnie tu, gdybym 20 lat temu nie ożenił się cudowną kobietą. Michelle, nigdy nie kochałem cię bardziej - mówił prezydent.
- Dziękuję, że wierzyliście cały czas. Sprawiliście, że będę lepszym prezydentem - powiedział Barack Obama wolontariuszom, którzy wspomagali jego kampanię.
Prezydent zapowiedział też, że chce się spotkać z Mittem Romneyem, by przedyskutować współpracę.
07:33
W zabawie wyborczej podczas poranka ambasady zdecydowanie wygrał Obama. Sala przyjęła wyniki z rozbawieniem i aplauzem.
07:23
Na organizowanym przez USA poranku wyborczym w Warszawie nie pojawił się nowy ambasador tego kraju w Polsce - Stephen D. Mull. Jego poprzednicy bywali na tego typu spotkaniach, ale dziennikarze obecni w hotelu Intercontinetal spekulują, że powodem nieobecności Mulla jest fakt, że jeszcze formalnie nie rozpoczął urzędowania - dopiero jutro składa on prezydentowi listy uwierzytelniające. Ambasador Mull jest jednak aktywny na Tweeterze. Dziś odpowiedział już na pytanie jednego z użytkowników o ewentualną zmianę stosunków między naszymi krajami: Moim stałym zamiarem jest polepszenie USA-Polskich stosunków, ale myślę że są już podstawowo b. dobrze, bez względu wyborów. (pisownia oryginalna - red.)
07:15
Jednym z gości poranka wyborczego ambasady USA jest konsultant polityczny Eryk Mistewicz. Jego zdaniem najważniejszą nowinką, która przyjmie się w innych krajach po tej kampanii jest mikrotargetowanie. Mistewicz tłumaczy w rozmowie z rp.pl, że dziś nie wystarczyć docierać do konkretnej grupy: rolników, profesorów czy mieszkańców średnich miast. Dzięki informacjom, które każdy z nas zostawia w sieci, można stworzyć przekaz, który trafi fo konkretego odbiorcy. Marketingowiec wskazuje, że ta metoda budzi etyczne wątpliwości, ale to nie powstrzyma twórców kampanii - będą obchodzić prawo. W jego opinii ten pomysł Amerykanów - jak podobne z poprzednich kampanii - nie trafi do Polski w kolejnych wyborach. - Najpierw muszą go przetestować Francuzi i Brytyjczycy - tłumaczy.
07:02
Amerykanista Zbigniew Lewicki powiedział rp.pl, że jego zdaniem Romney przespał kampanię. - Nie da się wygrać amerykańskich wyborów jedną świetną debatą - ocenił w rozmowie z rp.pl. Zdaniem profesora UW i UKSW kampania republikanina rozpoczęła się zbyt późno. - Huragan Sandy zmiótł go z anten stacji telewizyjnych na cztery dni, to wtedy Obama przypieczętował reelekcję - stwierdził.
06:55
- Właśnie zatelefonowałem do prezydenta i pogratulowałem mu wygranej. Życzę dobrze jemu i całej jego rodzinie, jego żonie i córkom. Mam nadzieję, że prezydent będzie z powodzeniem kierował naszym krajem - powiedział Mitt Romney.
- Dziękuję wam za wsparcie, dziękuję wolontariuszom za ich pracę - zwrócił się do swoich sympatyków.
- Chciałbym podziękować Paulowi Ryanowi i mojej żonie Ann. Byłaby cudowną pierwszą damą - zaznaczył Romney.
- Ubiegałem się o ten urząd, bo martwię się o Amerykę - powiedział też Mitt Romney.
- Łączę się z wami w modlitwie za Baracka Obamę i za Amerykę - zakończył swoje wystąpienie republikański kandydat na prezydenta.
06:47
Mitt Romney uznał zwycięstwo Obamy.
- Pewnie zdradzę jakiś sekret, ale sam Romney w ostatnich dniach, w wąskim gronie powątpiewał w swój sukces - mówi rp.pl eurodeputowany PO Krzysztof Lisek, które był gościem republikanów w Bostonie. To tam amerykańska prawica oczekiwała na wynik wyborów. Lisek był wśród prominentnych polityków tej partii od rana (czasu amerykańskiego - red.) Twierdzi, że w kuluarach powszechne było przekonanie, że o zwycięstwie Romneya może przesądzić jedynie jakiś cud.
06:46
Amerykanista prof. Zbigniew Lewicki powiedział rp.pl, że wybór Obamy jest "zły dla Europy". Jego zdaniem ten polityk prowadzi niebezpieczną politykę dogadywania się z Rosją. W tym kontekście wspomniał o
rozmowie Obamy z ówczesnym prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem
, w której zadeklarował, że po wyborach będzie mógł sobie pozwolić na większą elastyczność. - Obyśmy nie musieli tego sprawdzać na sobie - mówi Lewicki.
06:41
Obama wygrywa w Virginii i ma już 303 głosy elektorskie - podaje Huffington Post
06:40
Republikanie zaprosili do obserwowania wyborów europosła PO Krzysztofa Liska. W ostatnich dniach polityk był w dwóch stanach "obrotowych": na Florydzie i w Wirginii. - Są pewne elementy kampanii, które możemy skopiować w Polsce, np. działania w Internecie, mobilizowanie wolontariuszy, ale dzieli nas przepaść. U nas duża partia może wydać na wybory 8 milionów dolarów. Tylko na badania na Florydzie republikanie wydali 4 miliony dolarów. 80 milionów zainwestowali w wyborcze spoty w tym stanie. To zupełnie inna liga - mówi.
06:30
Prezydent USA Barack Obama podziękował swoim wyborcom na Twitterze. "To zdarzyło się dzięki wam, dziękuję" - napisał Obama.
06:18
- Dzisiejszy poranek jest skromniejszy - mówią stali bywalcy spotkań wyborczych organizowanych przez ambasadę USA. W poprzednich latach spotkanie trwało całą noc i przeciągało się do południa - wspominają. Ambasada oprócz poczęstunku przygotowała wyborcze gadżety - prezentację sylwetek kandydatów, plakietki obu rywalizujących partii, kapelusze w amerykańskich barwach i nalepki, które informują, że jej właściciel już głosował (można oddać głos dla zabawy).
06:00
Przy okazji, Kolorado właśnie zalegalizowało marihuanę (jako pierwszy stan w USA), a Maine małżeństwa homoseksualne.
Przemek Piętak na Tweeterze
05:50
- Głosowałam na Obamę i jestem dumna, że wygrał - mówi rp.pl malarka Hanna Bakuła, która ma obywatelstwo amerykańskie. Artystka uważa, że prezydentowi należała się kolejna kadencja, by dokończył to co rozpoczął. Jej zdaniem przewagą Obamy było jego wykształcenie i otwarty umysł.
Bakuła głosowała w Polsce korespondencyjnie. Tak oddany głos wysyła się do USA lub zanosi do ambasady. Jej zdaniem w USA pytanie o to na kogo się głosowało, nie jest w dobrym tonie. Ona sama chętnie opowiada o swoim wyborze. Jest przekonana, że jej decyzja była słuszna. - Weszłam (na poranek wyborczy ambasady - red.) i wygrał Obama, przyniosłam mu szczęście - żartuje.
05:31
Na Poranku Wyborczym organizowanym przez ambasadę USA spokojna atmosfera. Pracownicy ambasady spodziewali się takiego rozstrzygnięcia. Większość z zaciekawieniem ogląda transmisję CNN.
05:19
Jak podają CNN, MSNBC, CBS
i Huffington Post Barack Obama wygrywa wybory prezydenckie. Ma 290 głosów elektorskich. Zwycięstwo przyniósł mu kluczowy stan - Ohio.
05:08
Republikanie, jak pisze agencja Associated Press, utracili trzy miejsca w Senacie. W Massachusetts Demokratka Elizabeth Warren pokonała republikańskiego senatora Scotta Browna, w Indianie demokratyczny kongresmen Joe Donnelly pokonał republikańskiego kandydata do Senatu z Indiany, Richarda Mourdocka, którego szanse na wygraną pogrzebała kontrowersyjna wypowiedź na temat ciąży i aborcji. Republikanie utracili też miejsce ze stanu Maine.
05:02
Głosowanie trwa już tylko na Alasce. Potężna dawka głosów elektorskich z Kalifornii i Waszyngtonu daje Obamie wyraźne prowadzenie. Urzędujący prezydent ma już 268 głosów, Mitt Romney - 203.
04:37
Mitt Romney podsumowuje kampanię - "daliśmy z siebie wszystko".
04:29
Nowy Meksyk dla Obamy - wg Huffington Post w głosach elektorskich jednym głosem prowadzi Romney - 189 głosy wobec 173 głosów Obamy
04:17
Z sondaży powyborczych wynika, że Republikanie stracili jedno miejsce w Senacie.
Sieć CNN prognozuje, że Republikanie utrzymają kontrolę w Izbie Reprezentantów.
Kampania w wyborach do Senatu była równie zacięta
04:12
Według HuffingtonPost Romney znów prowadzi, ale to poparcie ze stanów tradycyjnie republikańskich. Serwis przypisuje mu 163 głosy elektorskie, a Obamie 158. Prognozy wskazują, że Obama wygra w stanach "obrotowych" stąd w sztabie Romneya nie ma euforii.
04:05
Głosowanie trwa już tylko w stanach: Kalifornia, Waszyngton, Alaska i Hawaje.
Co nucą Amerykanie przy urnie wyborczej?
03:49
Wygląda na to, że republikanie oswajają się z porażką Romneya.
W Partii Republikańskiej w kuluarach już zaczęły się rozmowy o kandydacie za 4 lata. Rubio? Christie?
napisał na Tweeterze europoseł PO Krzysztof Lisek, który jest w Bostonie, gdzie wystąpi Romney
Eurodeputowany Adam Bielan również uważa, że wybory są już rozstrzygnięte.
Game over
stwierdził na Tweeterze i dodaje:
Ale zaczyna się 2016:-) Hillary-Rubio to będzie wyścig
03:34
Obama wygrywa w jednym z kluczowych stanów - New Hampshire. Cztery głosy elektorskie pozwalają mu się wsunąć na prowadzenie - 158 do 154 (według HuffingtonPost), 157 do 153 (według CBS News).
03:23
Sytuacja na Florydzie zmienia się wraz z liczbą przeliczonych głosów. Według CBS News teraz nieznacznie prowadzi tam Romney.
03:20
Amerykanie podjęli decyzję na kogo zagłosują jeszcze przed pierwszą debatą
03:14
Wyborcy głosują jeszcze tylko w dziewięciu stanach. Romney wciąż prowadzi w głosach elektorskich - 154 do 144.
02:57
Mitt Romney wygrywa w wyborach prezydenckich wśród białych wyborców - i mężczyzn i kobiet - za to we wszystkich innych grupach etnicznych Romney jest daleko za Obamą - wynika z powyborczego sondażu Reuters/Ipsos.
02:50
Wyniki wyborów prezydenckich w pierwszych stanach, w których głosowanie się zakończyło, są zgodne z oczekiwaniami i nie przesądzają o rezultacie w całym kraju.
Nie wiadomo jeszcze kto wygrał w kluczowych stanach "wahających się" (swing states), takich jak Ohio i Floryda. Sondaże exit poll wskazują, że nieznacznie wygrywa tam Obama.
02:40
Co Obama i Romney są gotowi zrobić dla amerykańskich pracowników
02:37
Barack Obama: "Dokończmy co zaczęliśmy"
02:34
Z prognoz CNN wynika, że republikanin Mitt Romney zwyciężył w Karolinie Południowej.
02:32
Romney dziękuje wolontariuszom w Ohio
02:21
Eurodeputowany Adam Bielan komentuje dla rp.pl:
Jeśli Romney przegra w jednym z kluczowych stanów - Ohio, to na własne życzenie. W tym stanie wielu ludzi związanych jest z przemysłem motoryzacyjnym, a on ostro sprzeciwił się planowi Obamy dla tej gałęzi gospodarki.
W Newadzie i Kolorado zdecydują głosy Latynosów. Długie prawybory w partii republikańskiej sprawiły, że Romney musiał zaostrzyć retorykę antyimigracyjną. To może przesądzić o jego przegranej w wyborach.
Przegrana Obamy oznaczałby, że Amerykanie nie wierzą, że jest on w stanie poprawić sytuację gospodarczą. Ona się ostatnio poprawiła, ale bezrobocie wróciło do poziomu z dnia kiedy został zaprzysiężony (styczeń 2009 r.)
02:08
Kolejne stany zamykają lokale wyborcze, a sytuacja ulega zmianie - na prowadzenie wysuwa się Barack Obama, głównie dzięki głosom ze swojego rodzinnego stanu - Illinois. Urzędujący prezydent wygrywa też w Connecticut i stanie Romneya - Massachusetts. Mitt Romney wygrywa w Południowej Karolinie, Georgii i Oklahomie.
Obama ma już 65 głosy elektorskie, Romney - 56.
01:38
Republikanin Mitt Romney wygrywa w tradycyjnie republikańskich stanach: Indianie, Kentucky i Zachodniej Wirginii, demokrata Barack Obama - w stanie Vermont - bastionie demokratów - podały we wtorek telewizje amerykańskie.
01:08
Wyniki z pierwszych stanów. 8 głosów elektorskich z Kentucky dla Romneya, 3 z Vermont dla Obamy.
01:02
Zamknięte są już lokale wyborcze w pierwszych stanach, m.in. Indianie, Kentucky, na Florydzie, Wirginii, Karolinie Południowej, New Hampshire i Georgii.
Ze względu na wielkość terytorium USA i różne strefy czasowe, ostatnie lokale wyborcze na zachodzie kontynentalnych Stanów Zjednoczonych będą zamknięte dopiero o godz. 5 nad ranem czasu polskiego.
00:38
Exit Polls wskazuje że Mitt Romney wygrywa. Ale poczekamy i zobaczymy. Dobranoc:-)
tweetuje poseł PO John Godson (chodzi o wyniki z Ohio - jednego ze stanów "obrotowych" - red.)
Pierwsze exit pollsy w 2004 pokazywały, ze prezydentem będzie John Kerry.
przypomina na Twitterze Paulina Kozłowska (wtedy wygrał George Bush - red.)
00:33
Wieczór wyborczy prezydenta USA Baracka Obamy odbędzie się we wtorek w Chicago. Na miejsce imprezy z udziałem pary prezydenckiej i wiceprezydenckiej wybrano centrum wystawiennicze McCormick Place. W maju odbywał się tu szczyt NATO.
23.58
Romney zmienił końcówkę kampanii. W USA nie ma ciszy wyborczej. Republikanin zdecydował, że będzie dziś agitował w ważnych dla siebie stanach. Materiał przedstawia jego wizytę w Pensylwanii.
23.45
Amerykanie wybierają również kandydatów do całej Izby Reprezentantów, oraz do 1/3 Senatu. Według sondaży w rezultacie wyborów do Kongresu pozostanie tam taki sam układ sił jak obecnie. Wtedy na Kapitolu republikanie zachowają większość w Izbie Reprezentantów, a demokraci - w Senacie.
Czytaj więcej
23.24
Obama odwiedził dziś miejsce, z którego wolontariusze jego kampanii dzwonią i przekonują wyborców do głosowania na demokratę. Jego rozmówczyni musiała być zaskoczona, prezydent musiał się kilkukrotnie przedstawić.
23.09
W Chicago, z którym związany jest urzędujący prezydent trzeba stać w kolejkach do oddania głosu.
Redaktor naczelny wydawanego w Chicago polonijnego "Dziennika Związkowego" Piotr K. Domaradzki powiedział, że na oddanie głosu musiał czekać w kolejce, w której przed nim stało już 30 osób. - Kolejki są dłuższe niż cztery lata temu, kiedy frekwencja była duża, ale wydaje mi się, że w tym roku będzie większa - ocenił Domaradzki.
Chicago to skupisko Polaków. Wybory wywołują emocje wśród Polonii
22.54
Maszyna głosująca zmienia głos na Obamę na głos na Romneya
Film pojawił się w serwisie YouTube. Jego autor nie precyzuje gdzie sytuacja miała miejsce. Zapewnia, że zgłaszał problemy wolontariuszce zaangażowanej w obsługę wyborów, a ta stwierdziła, że "nie ma czym się martwić". Potem miał powstać ten film. W innych maszynach w tym lokalu wyborczym problem nie występował.
22.47
Władze Nowego Jorku, przez który przeszedł cyklon Sandy, starają się ułatwić mieszkańcom głosowanie we wtorkowych wyborach prezydenckich. Zdaniem komentatorów Barack Obama bez trudu zwycięży w tym stanie.
Zobacz jak wygląda głosowanie w miejscach dotkniętych przez huragan
19.20
Przed lokalami wyborczymi, zorganizowanymi przeważnie w bibliotekach, szkołach i salach w budynkach lokalnych samorządów, ustawiają się długie kolejki. Barack Obama i jego republikański rywal Mitt Romney do końca walczyli o głosy wyborców.
Czytaj więcej
17.41
Na interaktywnej mapie przygotowanej przez The National Archives
można spróbować przewidzieć, który kandydat zwycięży w poszczególnych stanach. Można też sprawdzić, jak rozkładały się głosy w poprzednich wyborach
17.00
Byłoby dobrze, gdyby amerykański prezydent - wszystko jedno, republikanin czy demokrata - wspierał Polskę. Istnieje jednak obawa, że tak nie będzie. Komentuje Piotr Kościński
15.36
Republikański kandydat do Białego Domu Mitt Romney oddał swój głos w wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w Belmont w stanie Massachusetts. Romneyowi towarzyszyła żona Ann.
Czytaj więcej
Prezydent Barack Obama skorzystał z możliwości wcześniejszego głosowania w wyborach prezydenckich i oddał swój głos w rodzinnym mieście już 25 października. Czytaj więcej
13.15
Wśród Polonii znajdują się zwolennicy zarówno Baracka Obamy, jak i Mitta Romneya. Przeważa jednak poparcie dla republikanów.
Czytaj więcej
12.00
Symbolicznie głosowanie zainaugurowali we wtorek po północy czasu lokalnego wyborcy w wiosce Dixville Notch w stanie New Hampshire. Zakończyło się ono remisem urzędującego prezydenta i kandydata Republikanów. Obaj otrzymali po pięć głosów.
11.00
Wybory oficjalnie rozpoczęte. O godzinie 5 rano czasu lokalnego (11 czasu polskiego) rozpoczęło się głosowanie w stanie Vermont w północno-wschodniej części USA.
Finisz kampanii prezydenckiej na zdjęciach
10.00
Amerykanie nie powinni poddać się filozofii, która od tak dawna szkodzi klasie średniej –
pisze prezydent USA Barack Obama
10.00
Ubiegam się o prezydenturę, ponieważ wierzę w Amerykę, która nigdy się nie poddaje –
pisze kandydat na prezydenta USA Mitt Romney