Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego (kanon 332 § 2), jeśliby się zdarzyło, że biskup rzymski, czyli papież, zrzekł się swego urzędu, to do ważności wymaga się, by zrzeczenia dokonał w sposób wolny i by było odpowiednio ujawnione; nie wymaga zaś niczyjego przyjęcia.
Z kolei kanon 349 stanowi, że prawo wyboru biskupa rzymskiego przysługuje kolegium kardynalskiemu, zgodnie z postanowieniami specjalnego prawa. Patrząc od strony prawnej, kwestia ta jest uregulowana bardzo zresztą skrupulatnie – mówią nasi rozmówcy.
W czasie wakatu
To specjalne prawo to głównie ogłoszona przez papieża Jana Pawła II Konstytucja Apostolska „Universi Dominici Gregis" o wakacie Stolicy Apostolskiej i wyborze biskupa rzymskiego (liczy ok. 40 stron). Stanowi ona, że w wyborze papieża nie uczestniczą ci kardynałowie, którzy ukończyli w dniu rozpoczęcia wakatu Stolicy Apostolskiej 80. rok życia (nie powinno ich też być więcej niż 120). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by starsi kardynałowie uczestniczyli w zebraniach przygotowawczych do konklawe.
Powiedzmy od razu, że w czasie wakatu Stolicy Apostolskiej kolegium kardynałów nie ma żadnej władzy w sprawach należących do papieża i wszystkie one muszą być wyłącznie zarezerwowane dla przyszłego biskupa Rzymu.
Konklawe w marcu
Benedykt XVI zadeklarował, że ustąpi 28 lutego. Tego dnia ruszy więc papieski kalendarz wyborczy: