, że w samych Niemczech język niemiecki się przeżył, bo w użyciu są tysiące słów angielskich. Nie przeżył się natomiast w krajach sąsiadujących z Niemcami od wschodu i południa.
Jak widać z najnowszych, opublikowanych wczoraj, danych unijnego urzędu statystycznego, Eurostatu, w szkołach dziesięciu państw członkowskich ustępuje tylko angielskiemu.
Jest tak u bliższych i dalszych sąsiadów z Europy Środkowej – Czech, Węgier, Polski, Słowacji, Chorwacji, Słowenii, Bułgarii, a także bezpośrednich sąsiadów z północy i północnego zachodu – Danii i Holandii oraz w Irlandii, w której drugie miejsce niemiecki zawdzięcza temu, że angielski jest tam językiem urzędowym, a na pierwszym miejscu wśród języków obcych jest francuski. Dodatkowo na pierwszym miejscu jest w Luksemburgu, choć tam niemiecki jest tak naprawdę jednym z trzech (oprócz luksemburskiego i francuskiego) języków urzędowych i uczą się go wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
W Polsce połowa uczniów szkół ponadpodstawowych uczy się niemieckiego (angielskiego – 93 proc.). Najczęściej wybierają język Schillera i Goethego uczniowie w Słowenii (68 proc.) i Czechach (67 proc.).